2024. április 24., szerda English version
Archívum  --  2010  --  7. szám - 2010. május 10.  --  Egyetemi Élet
Ter­mé­szet­tu­do­má­nyos szak­em­be­rek a pak­si bő­ví­tés­hez
Címkék: Egyetemi Élet

A pak­si atom­erő­mű négy je­len­le­gi blokk­já­nak üze­mel­te­té­sé­hez, va­la­mint a ter­ve­zett új egy­sé­gek ki­ala­kí­tá­sá­hoz több száz ter­mé­szet­tu­do­má­nyos szak­em­ber­re lesz szük­ség a kö­vet­ke­ző év­ti­ze­dek­ben – hang­zott el a nagy egye­te­mi vá­ro­sok­ban a té­má­ban ren­de­zett kon­fe­ren­cia­so­ro­zat­nak az el­ső ál­lo­má­sán, mely­nek az SZTE József Attila Ta­nul­má­nyi és In­for­má­ci­ós Köz­pont adott ott­hont.
A ta­nács­ko­zá­son Tom­bor An­tal, a Ma­gyar Vil­lam­osművek Zrt. ta­nács­adó­ja el­mond­ta, a ha­zai erő­mű­vek be­épí­tett tel­je­sít­mé­nye je­len­leg mint­egy 9 ezer MW, a nagy erő­mű­vek több­sé­ge azon­ban el­avult, öreg, kör­nye­zet­szen­­nye­ző. 2025-re mint­egy 4 ezer MW ka­pa­ci­tá­sú erő­mű­vet be kell zár­ni. A szak­em­ber sze­rint a gaz­da­sá­gi vál­ság csak át­me­ne­ti vissza­esé­sét ho­zott, a ha­zai vil­la­mos­ener­gia-igény nö­ve­ke­dé­se vár­ha­tó a jö­vő­ben. Még a kí­vá­na­tos ener­gia­ha­té­kony­sá­gi be­ru­há­zá­sok el­le­né­re is éves szin­ten 1 szá­za­lé­kos nö­vek­ményre szá­mít­ha­tunk, így 2025-re 10-11 ezer MW be­épí­tett tel­je­sít­mény­re lesz szük­ség. A mint­egy 6 ezer MW igény fe­de­zé­sé­re szá­mos le­he­tő­ség van, de a meg­úju­ló ener­gi­át hasz­ná­ló erő­mű­vek je­len­tős fej­lesz­té­se mel­lett is a gáz­fel­hasz­ná­lás ko­moly nö­ve­ke­dé­se vár­ha­tó, még ak­kor is, ha ket­tő, ös­­sze­sen 2-2,4 ezer MW tel­je­sít­mé­nyű atom­erőművi blokk épül.
Végh Já­nos, az MTA KFKI Atom­ener­gia Ku­ta­tó­in­té­zet igaz­ga­tó­he­lyet­te­se ki­fej­tet­te, az el­múlt évek­ben vál­to­zás kö­vet­ke­zett be az Eu­ró­pai Unió ener­gia­po­li­ti­ká­já­ban, amely tá­mo­ga­tó­vá vált az atom­erő­mű-épí­tés­sel kap­cso­lat­ban. Szá­mos lé­te­sí­té­si terv van Finn- és Fran­cia­or­szág­ban, va­la­mint Bul­gá­ri­á­ban. Hoz­zá­tet­te: 2009 vé­gén a vi­lá­gon több mint fél­száz blokk épült, 47 GW ka­pa­ci­tás­sal. A har­ma­dik ge­ne­rá­ci­ós, ki­vá­ló biz­ton­sá­gi mu­ta­tók­kal ren­del­ke­ző erő­mű­vek négy-öt év alatt fel­épít­he­tők, ter­ve­zett üzem­ide­jük pe­dig hat­van év – tu­dat­ta a ku­ta­tó.

F. J.

DSC_2678_230x154.png