GINOP-2.3.2-15-2016-00032

szechenyi2020-erfa

A projekt címe: A sejtek fehérjeháztartását szabályozó folyamatok vizsgálata újszerű genetikai és proteomikai módszerekkel

A projekt azonosító száma: GINOP-2.3.2-15-2016-00032

A (fő)kedvezményezett neve: Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpont

Konzorciumi partnerek: Szegedi Tudományegyetem

A szerződött támogatás összege: 897 000 323 Ft

A támogatás mértéke (%-ban): 100%

Konzorciumi partnerek és a támogatási összeg megosztása:

Konzorciumi tag neve

Megítélt támogatás (Ft)

Önerő (Ft)

Összesen (Ft)

Magyar Tudományos

Akadémia Szegedi

Biológiai Kutatóközpont

579 000 000 Ft

579 000 000 Ft

Szegedi Tudományegyetem

318 000 323 Ft

318 000 323 Ft

A projekt megvalósítás időszaka: 2017.02.01. - 2021.10.29.

Projektmenedzser: Antal Judit

Pénzügyi vezető: Kardos József

Szakmai vezető: Dr. Deák Péter

A projekt tartalmának bemutatása:

A pályázat célja a résztvevő kutatási egységek újszerű együttműködések kialakítása, a jobbára kis létszámú csoportok egyéni, kis összegű pályázatokkal megfinanszírozott eseti együttműködésekre alapozó kutatásainak összehangolása egy fókuszált cél érdekében. A pályázati munkában részvevő kutatóegységek versenyképességének növelését a meglévő kiváló sejt és fejlődésbiológiai háttértudás fehérje analitikai módszerekkel való kiegészítésével kívánjuk elérni. A pályázat központi eleme a közös műszerfejlesztés, a konzorciumi tagok között új alapokon nyugvó együttműködési modell kialítása, újszerű versenyképes technológiákra szakosodott szolgáltató laboratóriumok segítségével költséghatékony fejlesztések végrehajtása. Pályázatunk legfőbb tudományos célja, hogy a legmodernebb genetikai és proteomikai módszerek kombinálásával tanulmányozzuk a legfontosabb fehérje lebomlási útvonalakat, és ily módon lényeges új ismereteket szerezzünk a sejtes fehérje háztartás szabályozásáról.

Pályázatunk a társadalom számára kiemelten fontos tudományterületen tervez világszínvonalú kutatásokat, hiszen a fehérje háztartás hibás szabályozása olyan súlyos betegségekhez köthető, mint pl. a rák, a neurodegenerációs betegségek vagy az elhízás. Pályázatunk alapkutatási jellege determinálja, hogy legfontosabb várható eredményeink a nemzetközi tudományos folyóiratokban megjelenő publikációk lesznek. Az új ismeretek szerzése mellett lényeges, hogy (1) speciális módszerek fejlesztésére és alkalmazására szerveződött új laboratóriumokat tervezünk indítani, (2) a genomikát a proteomikával összekapcsoló legmodernebb technikák ismertetését bevezetjük az oktatásba, (3) valamint tervezzük a patológiás állapotokat eredményező fehérjeháztartásbeli rendellenességek kimutatására alkalmas módszerek fejlesztését. Végezetül az eredmények vonatkozásában azt reméljük, hogy a tervezett műszeres fejlesztések az élvonalbeli technikák használatával együttesen jelentő javulást eredményeznek az egyéni és intézeti szintű tudományos versenyképességünkben.

Az Egyetem neve:
Szegedi Tudományegyetem
Rövidített megnevezése: SZTE
Székhelye: Szeged, Dugonics tér 13.
Postacíme: 6720 Szeged, Dugonics tér 13.
Központi telefonszáma: (62) 544-000

C_evszammal

Az egyetem megnevezése külföldi kapcsolataiban:
latinul:
Universitas Scientiarum Szegediensis