Konferencia az emancipációról
Időpont:2017. november 27.10:00 - 17:00
Helyszín:Szegedi Zsidó Hitközség Díszterme - Szeged, Gutenberg u. 20. I. emelet
Az EMANCIPÁCIÓ: INTEGRÁCIÓ VAGY ASSZIMILÁCIÓ című tudományos konferencia programja: Szóbeli és zenei köszöntők Max Bruch: Kol Nidre (előadja: Győri Péter zongoraművész és Gárdián Gábor gordonkaművész). A nemzetiségi viszonyok jogi rendezése hazánkban 1848-49-ben. Jogalkotói törekvések a zsidóság emancipációjára - Balogh Elemér (egyetemi tanár, tanszékvezető, dékán SZTE ÁJTK). Bernstein Béla és a 48-as zsidók. Adalékok egy könyv hatástörténetéhez - Zakar Péter (egyetemi docens SZTE BTK, főiskolai tanár, dékán GFF). „Az emancipációtól a recepcióig”. A zsidók politikai és jogi egyenjogúsítása az egyházpolitikai küzdelmek között - Homoki-Nagy Mária (egyetemi tanár, tanszékvezető SZTE ÁJTK). A recepciós törvény országgyűlési tárgyalása az Egyenlőség című neológ zsidó hetilap cikkeinek tükrében, 1893-1895 - Harkai Ágnes (PhD hallgató Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár). Vegyes házasságok Szegeden a recepció után - Marjanucz László (egyetemi docens, tanszékvezető SZTE BTK). Az emancipáció hullámain - Harsányi László (társadalomkutató, Nonprofit Társadalomkutató Egyesület). Az emancipáció Mózese és Józsuéja. Az uralkodóház szerepének neológ izraelita percepciói - Glässer Norbert (egyetemi adjunktus SZTE BTK). „Kesztyűs liberalizmus” helyett keresztény-nemzeti fajvédelem (1919-1944) - Molnár Judit (egyetemi docens, SZTE ÁJTK). 16.15 óra: Zsidó tudósok hozzájárulása a magyar jogtudomány fejlődéséhez. Előadó: Trócsányi László (tanszékvezető egyetemi tanár SZTE ÁJTK, igazságügyi miniszter). „Az emancipáció 50 éve Szegeden 1867-1917” című tematikus kiállítás megnyitója (készítette: Tóth István muzeológus, Móra Ferenc Múzeum), köszöntőt mond: Marjanucz László (egyetemi docens, tanszékvezető SZTE BTK); kísérő zenemű: Ernest Bloch: Nigun. Klebniczki György zongoraátirata; Ligeti György: Szivárvány. Előadja Klebniczki György zongoraművész.