2024. március 29., péntek English version
Archívum  --  2005  --  13. szám - 2005. szeptember 19.  --  Egyetemi élet
Lelki egészség a modern társadalomban
A napokban jelent meg Pikó Bettina, az SZTE ÁOK Magatartástudományi Csoport egyetemi docensének legújabb kötete. A címe: Lelki egészség a modern társadalomban. A szerző alapfeltevése, hogy manapság olyan korban élünk, amikor egészségünket számtalan kockázat veszélyezteti, s ezek mindenekelőtt magából a kultúrából, a társadalomból erednek. Pikó Bettina előző, Társadalom, kultúra és lélektan című könyvének folytatásaként (melyben egyfajta diagnózist kaptunk korunk társadalomlélektanáról) a most megjelent kötet azzal foglalkozik, miként őrizhetjük meg lelki egészségünket, és élhetünk boldog életet a modern társadalomban. Boldogságunk, testi és lelki egészségünk kulcsa elsősorban a folyamatos személyiségfejlődés. Arra a kérdésre, hogy ezt mi segíti elő, nagyrészt a pozitív pszichológia adja meg a választ, amelynek tudományosan alátámasztott eredményei sokszor szöges ellentétben állnak a fogyasztói társadalom üzeneteivel. A műben a szerző olyan jelenségeket mutat be, mint a boldogság, az önbecsülés, az altruizmus, az autentikus lét, de megismerjük a pozitív érzelmek és az élethez való bölcs hozzáállás titkát, az egyes életkorok főbb kihívásait, a pozitív munkakapcsolatok és a pozitív szempontú társadalom működésének feltételrendszerét.
Részlet az előszóból: „A pozitív életszemlélet nem az anyagiak függvénye. Van, aki lecsúszott, hajléktalan állapotában is meg tudja őrizni pozitív viszonyulását az élethez, míg egy másik ember esetleg gazdagon is boldogtalan, és nem képes az örömre… Lehet deviáns, hátrányos családi kötelékből is sikeres felnőtté válni, és lehet egy anyagilag bővelkedő helyzetből is kudarcérzéssel kikerülni. A pszichológia már régóta keresi a választ az egyéni megküzdés ellentmondásaira és csodáira. A lélek síkján a lehetőségek határtalanok, feltéve, ha tudunk élni velük, ha tudatosan alakítjuk életünket. Ha tudatosan keressük a harmóniát.”
Pikó Bettina: Lelki egészség a modern társadalomban. Akadémiai Kiadó, Budapest, 2005. 266 oldal.