2024. március 29., péntek English version
Archívum  --  2005  --  13. szám - 2005. szeptember 19.  --  Egyetemi élet
Az idei félévben életbe lépett a korrigált kreditindexes tanulmányi átlagszámítás, melynek segítségével a hallgatói teljesítmény jóval differencáltabban mutatható ki. Eddig a tanulmányi átlag gyakorlatilag számtani közepet jelentett, de e félévtől kezdődően bonyolultabbá válik a számítás. Bekerült a képletbe az ún. minőségi kredit fogalma, ami azt is számításba veszi, hogy az adott kreditet milyen ötfokozatú minősítéssel szerzi meg a hallgató. Minden egyes tantárgy kreditpontját megszorozzuk az adott kurzuson szerzett érdemjeggyel (=minőségi kreditpont), majd összeadjuk ezeket, és elosztjuk harminccal. Az osztó azért ennyi, mert a harmincas félévenkénti kredit számít optimális, egyenletes haladási tempónak. Következésképpen nem lesz kitűnő átlaga annak, aki ugyan mindenből ötöst kapott, de csak tizenöt kreditet gyűjtött össze az adott félévben, mert a harmincas osztó ront a helyzetén. Itt viszont még nem ért véget az átlagszámítás, ugyanis ez az egész hányados megszorzandó a teljesített és a felvett kreditek arányának hányadosával. Jelentős változás ezzel együtt, hogy a szakok számától függetlenül mindenkinek egyféle ösztöndíjképessége lesz, hiszen az egyszakos hallgatónak ugyanúgy harmincas tempóban kellene haladnia optimális esetben, mint a kétszakosnak, mert csak a képzési időben van eltérés (8, illetve 10 félév). Így elképzelhető, hogy jelentőségét veszti, hogy valaki egy- vagy kétszakos, tanár vagy bölcsész, sőt lehetségessé válik egy egységes kari sorrend felállítása is.
Újdonság, hogy ettől a félévtől kezdve a hallgatóknak nem kell UV-csekkek után rohangálniuk, mert az ETR alapján mindenki névre szólóan megkapja azt az egyetlen csekket, ami az összes tartozását jelentő összeget mutatja. Október-november megújul az ETR is: az ígéretek szerint kezelhetőbbé válik a rendszer. Kothencz Mihály, a BTK Tanulmányi Osztály vezetője arról is tájékoztatta lapunkat, hogy a hallgatói ösztöndíjak utalása október 10-ig megtörténik. Az osztályvezető felhívta a bölcsészek figyelmét, hogy szeptember 30-ig minden, a TO-t érintő hallgatói évkezdési ügy lezárul (évkihagyás, indexleadás, kivételes tanulmányi rend, tantárgyi felmentés). Az esetlegesen előforduló óratelítettség kapcsán elmondta, kötelező szakos óra esetén nem fordulhat elő, hogy egy hallgató nem tud feljelentkezni az adott kurzusra. Egyes tanári, illetőleg kötelezően választható általánosan művelő óráknál viszont más a helyzet, hiszen a rendszer nem tudja kikalkulálni, hogy hány fő várható az adott félévben. Amennyiben egy hallgatóval előfordul, hogy szemeszterek óta nem tud jelentkezni például filozófia, pszichológia, oktatáselmélet, neveléselmélet vagy egyéb hasonló kurzusokra, akkor minden esetben az érintett tanszéket kell felkeresnie. Határozott ígéret létezik ugyanis arra vonatkozóan, hogy ez esetben megoldást keresnek.
Németh Attila Gergő