2024. április 20., szombat English version

Archívum  --  2005  --  22. szám - 2005. december 5.
22. szám - 2005. december 5.
Fókusz
2008. szeptember 17.
„A jótékonyság mint olyan Magyarországon sajnos gyerekcipőben jár. Már vannak olyan emberek, akik tudnának adni, azonban más a siker és a pénz megítélése, mint Nyugaton. Ott ha valakinek sok pénze van, azt mondják rá, megdolgozott érte, valamit nagyon jól csinált. Nálunk meg azonnal ráfogják, hogy csalt, lopott, ügyeskedett. Tehát kicsit fél is adni, akinek lenne rá pénze” – véli a Sófi József a Szegedi Tehetséges Biológusokért Alapítvány létrehozója.
Katedra
2008. szeptember 17.
Pálfai Zoltán egyetemi lelkész a plakátok helyett az emberi szóban hisz. Igaza lehet, hiszen a lelkészség programjai nem szorulnak reklámra, a Biblia az európai kultúrkörben című általánosan művelő előadására pedig évről évre többen ülnek be. Szabadidejében együtt rúgja a labdát a kollégistákkal, mondván, hadd lássák, hogy egy pap nem csak misézni tud.
2008. szeptember 18.
Ülő Bika számomra márkanév. Először is a híres sziú főnök jut eszembe, aki 1876-ban a legendás Little Big Horn menti csatában tönkreverte Custer tábornok seregét, megtépázva ezzel az „amerikai álmot", másodsorban pedig a törzsfőnökhöz címzett ételremek kedvenc kecskeméti éttermemben. És végül, de nem utolsósorban itt van az NB I-es szegedi ülőröplabda-csapat. A Csakazért SE Ülő Bikák.
Kapcsolatok
2008. szeptember 17.
A szegedi piarista gimnázium diákjainak legalább 80 százaléka sikerrel tesz felvételi vizsgát valamely felsőoktatási intézménybe. A többség természetesen a Szegedi Tudományegyetemet választja. S nemcsak azért, mert a diákok többsége szegedi, hanem amiatt is, hogy sok kollégista a diákévek alatt nagyon megszereti Szegedet. Így az egykori gimnáziumi közösség is részben megmaradhat.
Mindentudás Egyeteme
2008. szeptember 18.
„A koraszülés terápiája és a jövő perspektívái" című nyolcadik ME Szeged-előadást Falkay György tanszékvezető egyetemi tanár (SZTE GYTK Gyógyszerhatástani és Biofarmáciai Intézet) tartotta. Mi az oka a koraszülésnek? Új gyógyszerekkel megakadályozható-e? E kérdésekre is válaszolt az előadó.
Felsőfok
2008. szeptember 17.
A magyar tankönyvek több nevet, évszámot és eseményt vonultatnak fel Anglia II. világháborús történetéből, mint az angolok – derült ki nemrég egy EU-s felmérésből. Ez igen! A mi tankönyveink tényleg alapos tudással vértezik fel a fiatalságot – vághatják rá a minőségi biflázás hívei. Kár, hogy a diákok fele egy szót sem ért belőlük – élcelődhetnek a rosszmájúak.
Irodalom
Üres papírlapok (részlet)
A fekete mikulás
Riport
2008. szeptember 18.
Minden generációnak megvannak a maga bálványai. A mi korosztályunknak és szubkultúránknak a Quimby, pontosabban Kiss Tibi volt az Ikon. Ami aztán annak rendje és módja szerint, rendes illúzióhoz méltón, meg is dőlt.
Kultúra
2008. szeptember 18.
„Mindegy, hogy Harrynek szurkoltam, vagy Ronnak, mert ő viccesebb – ott voltam, és ez volt a jó. Azóta olvasok rendszeresen. Nem kell vészes dolgokra gondolni, nem vagyok teljesen könyvmoly, de nagyon szívesen olvasok” – mesélte Szántó Dávid.
2008. szeptember 18.
„Te, az ott nem a Fábry? Nézzük már meg! Aha, tényleg úgy néz ki, mintha ő lenne. Fényképezd már le, itt a telefonom, meg kell egy toll és egy papír” – lelkesedik egy tinédzser. Más. „Na csak egy pillanatra tessék a kamerába nézni, meg még kell egy amolyan kép is. Erre figyel, így, de ha a kislány odaállna maga mellé, az sokkal jobb lenne” – kéri egy kolléga. „Ez kell mindenkinek, ha valaki normális, az senkit nem érdekel” – mondja Fábry Sándor.
2008. szeptember 18.
Medgyesegyházán születetett 1935-ben. Hosszú évtizedek óta Szegeden él és alkot. Simai Mihály költő, író, szerkesztő, aki a Délmagyarország munkatársa is volt, 1976-tól 1996-ig pedig a Kincskereső főszerkesztő-helyettese, majd főszerkesztője. Számos verses- és mesekönyv szerzője, 1981-ben József Attila-díjat kapott, 2003-ban pedig Tiszatáj-díjjal ismerték el munkásságát.
Hangsúly
2008. szeptember 18.
Közeleg a karácsony, az utcákat nemcsak a télapós világító csodák lepik el, hanem az adománygyűjtők, kéregetők és adakozók is. Gyerekkorunk óta segítőkészségre nevel a vallás, a család, a média, az állam, és aki csak tud, de az értékek és pénzek kavarodásában tudjuk még, kinek mit adjunk?
Egyetemi élet
2008. szeptember 17.
A Szegedi Akadémiai Bizottság (SZAB) csütörtöki elnökválasztásán tizenhét igen, két nem szavazattal és egy tartózkodással, immár ötödik alkalommal érdemelte ki a vezetők bizalmát a korábbi elnök, Telegdy Gyula, az alelnöki posztot Dékány Imre, Hatvani László és Vígh László nyerte el.
2008. szeptember 17.
Péntek délelőtt több száz középiskolásból álló sor kígyózott a Budapesti Vásárközpont „A” pavilonja felé, ahol az Educatio 2005 kiállítás szervezői várták az érdeklődőket. Néhány intézménytől eltekintve az összes egyetem és főiskola képviseltette magát, de könnyen el lehetett keveredni a könyvkiadók, tanszergyártók, nyelviskolák standjai között is. A kiállítás minden belépő számára ingyenes volt. A rendezvényt Magyar Bálint oktatási miniszter nyitotta meg.