2024. március 28., csütörtök

emlorak_szimpozium

A szűrővizsgálatok jelentőségét hangsúlyozták az Emlőrák Szimpóziumon

Szeptember 13-án kezdődött, és 15-éig tartott az V. Szegedi Emlőrák Szimpózium az SZTE TIK-ben.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

kahán zsuzsanna– Kiknek szólt a szimpózium, mi a jelentősége?

– Az emlőbetegségekkel foglalkozó országos rendezvény, melyen az úgynevezett multidiszciplináris ellátás valamennyi képviselője jelen volt, a képalkotó diagnoszta, a patológus (ők a kivizsgálást végzik), a sebész, az onkológus és a sugárterapeuta (ők kezelik a betegeket). Emellett emlőrákkutatók is részt vettek az eseményen. Együtt tekintik át a legkorszerűbb elveket, trendeket, újdonságokat, és megismerik egymás szempontjait.


– Hány résztvevőt várnak?

– Ötödik alkalommal rendeztük meg a Magyarországon egyedülálló konferencia. Igen népszerű, minden évben 200-300-an regisztrálnak. A kongresszuson díszvendégként idén Tabár László és Toth Tibor professzorokat köszönthettük, akik a szegedi munkacsoporttal egy évtizednél is hosszabb kapcsolatot ápolnak. Mindig van néhány külföldi vendégünk is, de a kongresszus magyar nyelven folyik. A szakma magyar vezető képviselői is megjeletek.


Az esemény az SZTE Általános Orvostudományi Kar mellbetegségekkel foglalkozó „Emlőcentruma” szervezésében valósul meg. Jelentőségéről, résztvevőiről, programjairól is beszélgettünk Kahán Zsuzsannával, a szervezőbizottság elnökével.


– Milyen gyakori betegség az emlőrák?

– Minden nyolcadik-tizedik nő élete folyamán emlőrákot kap. Népbetegség, mint minden fejlett országban. Magyarországon évente körülbelül 6-7000 új betegséget diagnosztizálnak, és megközelítőleg 2300 haláleset történik emlőrák miatt.


– Mekkora hajlandósággal vesznek részt a nők a szűréseken?

– A mammográfiás szűrés bevezetése (jó minőségű szűrés, és körülbelül 85%-os részvétel) 45%-kal csökkenti az emlőrák mortalitást. Ezért volna fontos, hogy mindenki részt vegyen rajta. De a meghívottaknak csak 45%-a megy el a szűrésre, mások pedig ugyan elmennek, de nem az ÁNTSZ áltak szervezett szűrésre – így rossz a statisztika. A 45-65 éves korcsoport valódi átszűrtsége körülbelül 65%.


– Milyen fórumokon hangsúlyozzák a szűrővizsgálatokon való részvételt?

– Az esemény előkészítéseként minden módon igyekeztünk hirdetni a programot, és közelebb hozni, megismertetni a mammográfiás emlőszűrés lehetőséget a nőkkel, illetve a lakossággal. A mozgalom csúcspontja lesz a SZESZ és a Laikus Fórum, de az internet, a Facebook-oldal segítségével is próbáltuk egyre intenzívebben tájékoztatni az érdeklődőket elsősorban a szűrés hozadékáról, módszeréről, próbáltunk válaszolni a kérdésekre, eloszlatni a félelmeket, kételyeket.

 

 

Bobkó Anna

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés