SZTE televízió

szekeres_andras

A mikroorganizmusok, mint a bioaktív vegyületek kimeríthetetlen forrásai.

Az orvostudomány számos, a mikroorganizmusok (baktériumok és gombák) által termelt, biológiai hatással rendelkező vegyületet alkalmaz az emberi betegségek gyógyítására és kezelésére. A kutatási terület nagy múltra tekint vissza, melynek mérföldköveit Nobel-díjak fémjelzik. A gyógyszeripar, valamint a kutatóintézetek a mai napig nagy erőfeszítéseket tesznek az új vegyületek és azok új változatainak izolálására és új hatásos molekulák felfedezésére.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés




Az előadás során ismertetésre kerülnek ezen kutatások eddigi főbb állomásai, eredményei, valamint a leírt fontosabb vegyületek és a termelő szervezetek. Bemutatásra kerülnek a területhez kapcsolódó kutatási folyamatok fontosabb lépései és módszertani háttere. Az előadás több tudományterület is érint, ahol kiemelt szerepet játszik a mikrobiológia és az elválasztástudomány.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

SZTEmagazin

2020. szeptember 28.

IMG_8435-001

Rövid videóban mutatják be a Szegedi Tudományegyetem tanévnyitó ünnepségét. Az esemény rektori és kancellári köszöntővel kezdődött, gólyaesküvel folytatódott és a hallgatóknak szóló pozitív üzenetes konfettiesővel zárult.

SZTEmagazin

2024. február 09.

A TeWaTi lézeres kutatócsoport laborja az SZTE Fizikai Intézet Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Idén már jelentkezni lehet a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézetének újonnan induló fizikus-mérnöki alapszakjára. Az új alapszak a magyar felsőoktatási palettán úttörő módon mérnöki szemléletű fizikusokat képez majd, folytatásaként pedig már engedélyezés előtt áll a fotonikai mérnöki mesterszak terve is. A fizikus-mérnöki alapszak céljairól, felépítéséről az SZTE Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén beszélgettünk Dr. Bozóki Zoltán tanszékvezető egyetemi tanárral, Dr. Kovács Attila adjunktussal, a Fizikai Intézet oktatásért felelős intézetvezető-helyettesével és a képzés mérnöki tartalmának tervezésében részt vevő Podolcsákné Dr. Ailer Piroska tudományos főmunkatárssal, gépészmérnökkel, repülőmérnökkel, az SZTE IKIKK Fotonika, Lézerfizika és Feltörekvő Technológiák Kompetenciaközpont szakmai vezetőjével.