SZTE televízió

szalma_sandor

Kihívások a transzlációs informatikában – prekompetitív válaszok?

Tizenöt évvel az első teljes emberi génom szekvencia publikálása óta a technológiai haladás nagy változásokat hozott a gyógyításban.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés





A preciziós medicina – a megfelelő gyógyszert a megfelelő adagaban a megfelelő betegnek a megfelelő időben – paradigmájának fontos építő eleme a transzlációs medicina – alapkutatástól a klinikai kutatáshoz és alkalmazáshoz majd vissza az alapkutatáshoz (bench-to-bedside-to-bench) - és a biomarkerek. 2015-ben az Egyesült Államok gyógyszerhatósága (FDA) által törzskönyvezett negyvenöt gyógyszerből tizenhárom biomarkerekhez kötött volt.


A transzlációs informatika az informatika olyan ága, ami a transzlációs medicina és biomarker kutatások során előállitott adatok számitástechnikai és matematikai illetve statisztikai problémaira keresi a válaszokat. A gyógyszerkutató és fejlesztő vállalatok világszerte egyre inkább hasznosítják a transzlációs medicina és biomarkerek tudományos eredményeit, és ennek következtében a transzlációs informatikának is egyre nagyobb szerep jut. A transzlációs medicina kisérleteit az egyes gyógyszerkutató vállalatok egyedül egyre kevésbé tudják elvégezni, így szükség van prekompetitiv konzorciumokon keresztül a komplex kisérletek illetve nagy mennyiségű humán adatok gyűjtésére.


Az elődás során néhány konzorcium példáján keresztül mutatom be a transzlációs medicina alkalmazása során keletkezett komplex és hatalmas adattömegek informatikai kihivásait illetve néhány prekompetitiv megoldást.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

SZTEmagazin

2020. szeptember 28.

IMG_8435-001

Rövid videóban mutatják be a Szegedi Tudományegyetem tanévnyitó ünnepségét. Az esemény rektori és kancellári köszöntővel kezdődött, gólyaesküvel folytatódott és a hallgatóknak szóló pozitív üzenetes konfettiesővel zárult.

SZTEmagazin

2024. február 09.

A TeWaTi lézeres kutatócsoport laborja az SZTE Fizikai Intézet Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Idén már jelentkezni lehet a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézetének újonnan induló fizikus-mérnöki alapszakjára. Az új alapszak a magyar felsőoktatási palettán úttörő módon mérnöki szemléletű fizikusokat képez majd, folytatásaként pedig már engedélyezés előtt áll a fotonikai mérnöki mesterszak terve is. A fizikus-mérnöki alapszak céljairól, felépítéséről az SZTE Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén beszélgettünk Dr. Bozóki Zoltán tanszékvezető egyetemi tanárral, Dr. Kovács Attila adjunktussal, a Fizikai Intézet oktatásért felelős intézetvezető-helyettesével és a képzés mérnöki tartalmának tervezésében részt vevő Podolcsákné Dr. Ailer Piroska tudományos főmunkatárssal, gépészmérnökkel, repülőmérnökkel, az SZTE IKIKK Fotonika, Lézerfizika és Feltörekvő Technológiák Kompetenciaközpont szakmai vezetőjével.