SZTE televízió

Emberi erkölcsök-állati formák. Fiziognómia és zoomorfizmus az olasz reneszánszban

A művelődéstörténet sajátos fejezete a test és a lélek kölcsönös egymásrahatását tanulmányozó, ókori alapokon nyugvó fiziognómia. Egyik módszerének számított Arisztotelész óta az állatok külsejével és tulajdonságaival való összevetés.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A humanitas és az animalitas e sajátos kapcsolata az ember erkölcseit zoomorf külsővel ruházta fel, igazolva a természet elemeinek összetartozását. Az előadás a zoomorf fiziognómia történetét vázolja fel külön hangsúlyt helyezve az ember erkölcseit az állatok viselkedésével (is) magyarázó, legnagyobb európai utóélettel rendelkező reneszánszkori szerző, Giovan Battista Della Porta tevékenységére. E szerző Arisztotelész etikája alapján (pl. az ember-szamár, az ember-strucc, a férfi-oroszlán, az ember-majom összehasonlításával) az állatok kozmológiai szerepére világít rá az ember érzelmeinek és jellemének kiismerésében és irodalmi/művészeti ábrázolásában.


Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

SZTEmagazin

2020. szeptember 28.

IMG_8435-001

Rövid videóban mutatják be a Szegedi Tudományegyetem tanévnyitó ünnepségét. Az esemény rektori és kancellári köszöntővel kezdődött, gólyaesküvel folytatódott és a hallgatóknak szóló pozitív üzenetes konfettiesővel zárult.

SZTEmagazin

2024. február 09.

A TeWaTi lézeres kutatócsoport laborja az SZTE Fizikai Intézet Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Idén már jelentkezni lehet a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézetének újonnan induló fizikus-mérnöki alapszakjára. Az új alapszak a magyar felsőoktatási palettán úttörő módon mérnöki szemléletű fizikusokat képez majd, folytatásaként pedig már engedélyezés előtt áll a fotonikai mérnöki mesterszak terve is. A fizikus-mérnöki alapszak céljairól, felépítéséről az SZTE Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén beszélgettünk Dr. Bozóki Zoltán tanszékvezető egyetemi tanárral, Dr. Kovács Attila adjunktussal, a Fizikai Intézet oktatásért felelős intézetvezető-helyettesével és a képzés mérnöki tartalmának tervezésében részt vevő Podolcsákné Dr. Ailer Piroska tudományos főmunkatárssal, gépészmérnökkel, repülőmérnökkel, az SZTE IKIKK Fotonika, Lézerfizika és Feltörekvő Technológiák Kompetenciaközpont szakmai vezetőjével.