SZTE televízió

A magyar-kínai kapcsolatok – a realizmus és értelmezési tartománya a gyakorlatban

Az előadás felvillantja a bilaterális kapcsoltok helyét a külpolitika szövetében, bemutatja a

nemzeti érdekek és értékrendek, illetve a nemzetközi közeg szerepét fejlődésükben, és

összefoglalja a mai magyar-kínai kapcsolatok történeti előzményeit.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Fő részében az előadás ismerteti és elemzi a magyar-kínai kapcsolatok közelmúltját és mai helyzetét, kiemelve négy fő pillérük – a politikai-intézményi, gazdasági-materiális és humán-kulturális együttműködés, illetve a multilaterális kapcsolódások – aktuális állapotát, fő mutatóit, eredményeit és problémáit, tekintettel a négy pillér organikus kölcsönhatásaira is. Elhelyezi a magyar-kínai viszonyrendszert a két fél érdekeinek és értékrendszerének szerkezetében és a nemzetközi kontextusban.




Rámutat a változó regionális és nemzetközi környezet hatásaira a magyar-kínai kapcsolatok alakulásában, mind a fejlődési tér bővülése, mind az objektív és szubjektív korlátozó tényezők tekintetében. Végezetül az előadó bemutatja a kétoldalú kapcsolatokra vonatkozó stratégiaalkotás kihívásait, valamint a nemzetközi kapcsolatok elméletének értelmezhetőségét e gyakorlati példára. Erre is tekintettel von le következtetéseket a magyar-kínai kapcsolatok helyzetének értékelésére, illetve fejlődésének belátható perspektíváira.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

SZTEmagazin

2020. szeptember 28.

IMG_8435-001

Rövid videóban mutatják be a Szegedi Tudományegyetem tanévnyitó ünnepségét. Az esemény rektori és kancellári köszöntővel kezdődött, gólyaesküvel folytatódott és a hallgatóknak szóló pozitív üzenetes konfettiesővel zárult.

SZTEmagazin

2024. február 09.

A TeWaTi lézeres kutatócsoport laborja az SZTE Fizikai Intézet Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Idén már jelentkezni lehet a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézetének újonnan induló fizikus-mérnöki alapszakjára. Az új alapszak a magyar felsőoktatási palettán úttörő módon mérnöki szemléletű fizikusokat képez majd, folytatásaként pedig már engedélyezés előtt áll a fotonikai mérnöki mesterszak terve is. A fizikus-mérnöki alapszak céljairól, felépítéséről az SZTE Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén beszélgettünk Dr. Bozóki Zoltán tanszékvezető egyetemi tanárral, Dr. Kovács Attila adjunktussal, a Fizikai Intézet oktatásért felelős intézetvezető-helyettesével és a képzés mérnöki tartalmának tervezésében részt vevő Podolcsákné Dr. Ailer Piroska tudományos főmunkatárssal, gépészmérnökkel, repülőmérnökkel, az SZTE IKIKK Fotonika, Lézerfizika és Feltörekvő Technológiák Kompetenciaközpont szakmai vezetőjével.