2024. március 19., kedd English version

Archívum  --  2007  --  6. szám - 2007. március 12.
6. szám - 2007. március 12.
Fókusz
2007. október 31.
„Egyedül nem sikerülhetett volna” – mondja szerényen Vécsei László professzor, mikor a Szegedért Alapítvány tudományos kuratóriuma által idén neki ítélt Szőkefalvi-Nagy Béla-díjról kérdezem. Számos nagy kutatótól és oktatótól hallottam hasonlókat az elmúlt esztendők során, az SZTE Neurológiai Klinika igazgatójának szavaiból azonban különösen őszintének éreztem a munkatársak iránti figyelmességet és köszönetet. Nem csoda, hogy a klinika eredményesen működik, s a betegek szavazatai alapján évek óta a megye három legjobb betegellátó intézményének egyike.
Egyetemi élet
2007. október 31.
A korábbi évek látogatóinál is jóval többen, közel 2.200-an keresték fel múlt hét kedden és szerdán a XII. SZTE Állásbörzét a József Attila Tanulmányi és Információs Központban.
2007. október 31.
Idén áprilisban az Országos Tudományos Diákköri Konferencia két szekcióját rendezik  egyetemünkön: április 2-4. között a Kémiai és Vegyipari; valamint április 4-6. között a Fizika, Földtudományok és Matematikai Szekciót.
Digitális érzékelőkkel felszerelt babák segítségével tanulják az újraélesztés és az elsősegélynyújtás alapjait a leendő orvosok a Szegedi Tudományegyetem Traumatológiai Klinikáján. A haladó szintű – a sürgősségi betegellátásban részt vevő orvosok számára induló – képzés hazánkban csak Szegeden folyik.
Vita
Mindentudás egyeteme
2007. november 02.
A Mindentudás Egyetemének legutóbbi előadását Sajti Enikő, az SZTE BTK Történeti Intézet Újkori Egyetemes Történeti és Mediterrán Tanulmányok Tanszékének egyetemi tanára tartotta „Délvidék: szerbek és magyarok a 20. században” címmel.
Iskolapad
2007. november 02.
Ki ne szeretett volna gyerekkorában meglesni egy élőlényt olyan részletességben, ahol az emberi szem már csak vakon pislog? Nos, Vámos Enikőnek – aki bár humán tagozatos gimnáziumban érettségizett –, mindez mégis megadatott. És ma már – az egyetemünk PhD-hallgatójaként – a legjobb úton jár afelé, hogy komoly, tudományos kutatásaival később a Huntington-  és a Parkinson-kór vagy a migrén ellen küzdő orvosokat szolgálja.
Katedra
2007. november 02.
A magyar embernek itthon kellene érvényesülnie, tanácsos lenne optimistábbnak és büszkébbnek lennünk, a betegeinknek pedig összetartóbbnak – egyebek mellett erről is mesélt lapunknak Klivényi Péter, a szegedi Neurológiai Klinika adjunktusa.
Irodalom
Kultúra
Az kiállítóterem sötétjébe még magam után húzok pár hangfoszlányt a zenéből. A bámészkodók között sétáló felügyelő, mint a sólyom, figyel. Látogatónak öltözik, úgy biztosabb a fogás. Ma is a múlt heti zakójában van. Néha belefújok a fülébe, és elvigyorodom, ahogy csodálkozva tekintget körbe a hosszú teremben, a templomi oszlopsorként kirakott, oltárként megvilágított képek között. Ilyen félhomályban szerettem festeni. A lámpás adta derengés vagy a sötétedés más színeket adott a tárgyaknak, más alakot az embereknek.
2007. november 02.
Mi veszélyes lehet egy könyvben? Papírlapok, kötve, némi festék.
2007. november 02.
A közelmúltban újabb szegedi sportegyesületekkel bővült az SZTE által támogatott klubok köre. Az egyetem a férfikosarasok, a női vízilabdások és a vívók mellett másokat is bevonna az együttműködésbe, ráadásul tervek készülnek azzal kapcsolatban is, miként lehetne ösztöndíjakkal segíteni az itt tanuló élsportolók pályafutását.
Hangsúly
2007. november 02.
A magyar állampolgársági szabályozás 1879 óta következetes. Egy magyar állampolgár gyermeke magyar állampolgárságot szerez, akár itthon él a szülő, akár a Föld túlsó felén. Egy csecsemőnek ha már az egyik szülője magyar állampolgár, akkor a leszármazás révén a gyermeke ezt a születés pillanatában megszerezi a törvény erejénél fogva.