2024. április 25., csütörtök English version
Archívum  --  2011  --  2. szám - 2011. február 14.  --  Egyetemi Élet
Ajtó a természettudományok szépségeire
A JGYPK új ki­ál­lí­tá­sa se­gít­het le­küz­de­ni a „ter­mé­szet­tu­do­mány­ok-fó­bi­át". El­lá­to­gat­tunk a tár­lat­ra, hogy kí­sér­le­tez­zünk, ki­be­le­zett ál­la­to­kat szem­lél­jünk, és új­ra meg­sze­res­sük a kém­iát, föld­raj­zot, fi­zi­kát.
Címkék: Egyetemi Élet

Épp a ne­gye­di­ke­sek is­mer­ked­tek Ilos­vay Györ­gy ta­nár úr, az SZTE JGYPK Kör­nye­zet-bi­o­ló­gia és Kör­nye­ze­ti Ne­ve­lés Tan­szék ad­junk­tu­sá­nak „csont­ja­i­val", ami­kor be­lép­tem a bi­o­ló­gi­ai be­mu­ta­tó­te­rem­be. „Hal­lot­ta­tok már a ma­mut­ról?” – kér­dez­te a ta­nár úr, jó­ko­ra, több ki­lós záp­fo­gat a ke­zé­ben tart­va. A kis­is­ko­lás­ok tud­ták: a ma­mu­tok már ki­hal­tak. Ilos­vay Györ­gy del­fin- és zsi­ráf­ko­po­nyát is elő­va­rá­zsolt a szek­rény­ből, a gye­re­kek sa­ját ke­zük­be fog­va is meg­győ­ződ­het­tek az ál­lat csont­ja­i­nak a sú­lyá­ról. Az alig 15 per­ces be­mu­ta­tó alatt a diákok több faj­jal ta­lál­koz­tak, mint má­sok egy év alat­t. A lát­vány­hoz tar­to­zó ma­gya­rá­zat tu­do­mán­­nyal is meg­töl­töt­te a gyer­me­kek fe­jét, és ha mást nem is, de azt biz­to­san „meg­lát­ták": a ter­mé­szet­tu­do­mány na­gyon ér­de­kes. „Ez egy cá­pa áll­kap­csa, lát­tá­tok a Cá­pa-fil­met?” – szólt az újabb kér­dés, amit Ilos­vay már ma­ga vá­la­szolt meg. „Jobb, ha nem.” Ugyan­is a film­ben a cá­pa meg­rág­ja a rend­szám­táb­lát, de a va­ló­ság­ban a vas­tól ki­tör­ne az ál­lat fo­ga. A ne­gye­di­ke­sek meg­tud­ták: a cá­pá­nak nem kell fo­gat mos­nia, ugyan­is a ki­hul­ló he­lyére rög­tön egy új ke­rül. A gye­re­kek kö­ré­ben osz­tat­lan si­kert ara­tott a re­vol­verszerű fo­ga­zat.
„2009 nya­rá­tól 2010 de­cem­be­ré­ig épült a Tu­dás­ka­pu. Vég­re lá­to­gat­ha­tó­vá tet­tük a vá­ros leg­ré­geb­bi és ta­lán leg­szebb ter­mé­szet­tu­do­má­nyos gyűj­te­mé­nyét” – mond­ta Viskol­cz Bé­la, az SZTE JGYPK Ké­mia és Ké­mi­ai In­for­ma­ti­ka Tan­szék fő­is­ko­lai ta­ná­ra. A ki­ál­lí­tás nem­csak tu­risz­ti­kai lát­vá­nyos­ság, ha­nem ok­ta­tá­si hely­szín is. Az oktató sza­vai sze­rint egy vá­ros­nak a fesz­ti­vá­lo­kon túl kul­tu­rá­lis és in­for­má­ci­ós ki­kap­cso­ló­dá­si le­he­tő­sé­ge­ket is kí­nál­nia kell: a Tu­dás­ka­pu egy ilyen, szí­nes, sza­gos in­téz­mény. „Azt a fó­bi­át, ami a ter­mé­szet­tu­do­mány­ok­kal szem­ben ki­ala­kult, mi ma­gunk, pe­da­gó­gu­sok idéz­zük elő az­zal, ahogy ta­ní­tunk" – mond­ta a fő­is­ko­lai ta­nár. Kiderült, az ál­ta­lá­nos is­ko­lai la­bor­esz­kö­zö­ket a Tu­dás­ka­pu örö­köl­te, ugyan­is pénz­hi­ány mi­att ki­dob­ták vol­na őket. A 100–130 éves, a nem­ze­ti örök­ség ré­sze­ként szá­mon tar­tott gyűj­te­ményt ja­nu­ár 3-a óta min­den­ki lá­to­gat­hat­ja – itt olyan fa­jo­kat is lát­ha­tunk, ame­lyek már rég­óta ki­hal­tak.
Az alig egy­órás be­já­ráson a mél­tán hí­res – igaz, ed­dig csak a bi­o­ló­gu­sok, föld­raj­zo­sok ál­tal lá­to­gat­ha­tott – ál­lat- és ás­vány­gyűj­te­mény­be csöp­pen­tek a di­á­kok. A fo­lyé­kony tar­tó­sí­tó­szer­ben ki­ál­lí­tott ál­la­tok, fér­gek egye­sek­ben meg­rö­kö­nyö­dést, má­sok­ban cso­dá­la­tot vál­tottak ki. A ter­mé­szet­tu­do­má­nyos be­mu­ta­tó vé­gén Beke Nó­ra és Nagy Gréta ér­té­kel­te Sze­ged leg­újabb lát­vá­nyos­sá­gát: „A ké­mia na­gyon tet­szett, és en­­nyi­fé­le ál­la­tot sem lát­tunk még egy bi­o­ló­gia­órán. Sok­kal jobb, mint a su­li." A lá­nyok vé­le­mé­nyét az osz­tály is ma­gá­é­nak val­lot­ta, győz­köd­ték ta­ná­ru­kat, hogy leg­kö­ze­lebb is lá­to­gas­sa­nak el a Tu­dás­ka­pu­ba, a JGYPK Bol­dog­as­­szony su­gár­úti fő-épületébe.
Egy biz­tos: a Tu­dás­ka­pu nem csak az is­ko­lá­sok­ban kel­tet­te fel a ké­mia, fi­zi­ka irán­ti ér­dek­lő­dést.

Segesvári Csaba

Bezár