2024. április 19., péntek English version
Archívum  --  2010  --  11. szám - 2010. november 2.  --  Egyetemi élet

Hol­lan­dia ugyan nem a „pa­ra­di­csom”, de mun­ka­vál­la­lás szem­pont­já­ból az egyik leg­ígé­re­te­sebb eu­ró­pai deszt­iná­ció. A nyel­ve­ket be­szé­lő kő­mű­ve­sek épp­úgy meg­ta­lál­hat­ják ott szá­mí­tá­sa­i­kat, mint az or­vo­si vagy ép­pen mér­nö­ki dip­lo­mát szer­zett fi­a­ta­lok.
Kö­zel nyolc­va­na hall­gat­ták nem­ré­gi­ben az Europe Direct Sze­ged az EURES-sel (az Eu­ró­pai Unió mun­ka­vál­la­lás­sal fog­lal­ko­zó szer­ve­ze­te) kö­zö­sen szer­ve­zett elő­adá­sát.
A Sze­ge­di Tu­do­mány­egye­tem ÁJTK ka­ri tár­sal­gó­já­ban tar­tott, hol­lan­di­ai és auszt­ri­ai mun­ka­vál­la­lás­ról szó­ló pre­zen­tá­ci­ók­ból az ér­dek­lő­dők meg­tud­hat­ták, hogy mi­lyen fel­té­te­lek­kel és mely köz­ve­tí­tő szer­ve­ze­tek igény­be­vé­te­lé­vel ér­de­mes Nyu­gat­ra in­dul­ni. A hol­land mun­ka­vál­la­lás­ra Ria Bosch EURES-tanácsadó ké­szí­tet­te fel a ta­nács­te­rem­ben ös­­sze­gyűl­te­ket. A hol­land szak­em­ber a fla­mand ál­lam adó­zá­sá­ról el­mond­ta, hogy a jö­ve­del­münk után 34-52 szá­za­lék adót kell fi­zet­ni – a bé­rünk nagy­sá­gá­tól füg­gő­en. A Ma­gyar­or­szág­hoz ké­pest fe­le ak­ko­ra ál­la­mot 16 mil­li­ó­an lak­ják, en­nek el­le­né­re tar­to­má­nyok­tól füg­gő­en 3,9-5,3 szá­za­lék a mun­ka­nél­kü­li­ség. Ria Bosch be­szá­mo­ló­já­ból az is ki­tűnt, hogy amíg 2008-ban Eu­ró­pa nagy ré­szén nőt a mun­ka­nél­kü­li­ség, Hol­lan­di­á­ban a vál­ság el­le­né­re csök­kent. 2009 ele­jé­re Hol­lan­dia mun­ka­erő­pi­a­cát is el­ér­te a de­kon­junk­tú­ra: 6 szá­za­lék kö­ze­lé­be szö­kött az ál­lás­ta­la­nok szá­ma.
Több­ször hang­sú­lyoz­ta: min­den­kit sze­re­tet­tel vár­nak, ám az alap­fo­kú vég­zett­ség­gel ren­del­ke­zők ne­he­zen ta­lál­nak mun­kát. A hol­land mun­ka­erő­pi­ac­ra is a fér­fi­do­mi­nan­cia a jel­lem­ző: jobb mun­ká­kat és ma­ga­sabb bé­re­ket kap­nak az erő­sebb nem kép­vi­se­lői. „2010-ben a 25-39 éves kor­osz­tály ta­lál a leg­kön­­nyeb­ben mun­kát” – mond­ta az EURES-tanácsadó.
A mun­ka­ke­re­sés­sel kap­csolt­ban meg­tud­tuk: csak re­giszt­rált köz­ve­tí­tőn ke­resz­tül ér­de­mes pró­bál­koz­ni, va­la­mint azt is ki­emel­te, hogy a mun­ka­köz­ve­tí­tők nem szed­het­nek re­giszt­rá­ci­ós vagy egyéb dí­jat. „Ha ilyen­nel ta­lál­koz­tok, azon­nal lép­je­tek to­vább” – fo­gal­ma­zott a hol­land elő­adó, aki azt is el­árul­ta, hogy az ál­lá­sok 17 szá­za­lé­kát so­ha nem hir­de­tik meg. A ha­zai szo­ká­sok­kal el­len­tét­ben Ria Bosch azt ta­ná­csol­ta: küld­jük el köz­vet­le­nül ön­élet­raj­zun­kat a ki­sze­melt cé­gek­nek, nem kell az üre­se­dés­re vár­ni. Az idény­mun­ká­kat meg­em­lít­ve Bosch ki­tért ar­ra is, hogy 3 hó­nap­nál rö­vi­debb tar­tóz­ko­dás­hoz nem kell en­ge­dély, de a mun­ka­vál­la­lás­hoz adó­szá­mot min­den­kép­pen igé­nyel­ni kell. Az óri­á­si ipa­ri be­ru­há­zá­sok mi­att el­ső­sor­ban kő­mű­ve­se­ket, vil­lany­sze­re­lő­ket, mér­nö­kö­ket vár­nak – an­gol- és né­met­nyelv-tu­dás­sal –, de a sok nyel­vet be­szé­lő fi­a­ta­lok a cal­l-­cen­teres mun­kák­ban is dús­kál­hat­nak. A fi­ze­té­se­ket szek­to­ron­ként el­té­rő kol­lek­tív szer­ző­dé­sek sza­bá­lyoz­zák, 2010-ben a net­tó mi­ni­mál­bér 1193 euró. Az hol­land elő­adó ki­emel­te, le­he­tő­ség sze­rint a www.w­erk.n­l/eures hon­la­pon át ke­res­sünk mun­kát, így el­ke­rül­het­jük, hogy csa­lás ál­do­za­ta­i­vá vál­junk.

Se­ges­vá­ri Csa­ba

Bezár