2024. április 24., szerda English version
Archívum  --  2010  --  11. szám - 2010. november 2.  --  Egyetemi élet
Le­vél­tá­ros­ok az egye­tem­tör­té­ne­ti gyö­ke­rek­ről
Címkék: Egyetemi élet

„Az egye­te­mi inf­rast­ruk­tú­ra fej­lesz­té­se Sze­ge­den 1926 és 1931 kö­zött” cím­mel egye­tem­tör­té­ne­ti kon­fe­ren­ci­á­ra ke­rült sor a Dóm tér 1930. ok­tó­ber 25-i fel­ava­tá­sá­nak 80. év­for­du­ló­ja al­kal­má­ból.
A Ma­gyar Tu­do­má­nyos Aka­dé­mia Egye­tem­tör­té­ne­ti Al­bi­zott­sá­ga, a Ma­gyar Le­vél­tá­ros­ok Egye­sü­le­te Ok­ta­tás- és Tu­do­mány­tör­té­ne­ti Szek­ci­ó­ja, a Ma­gyar Fel­ső­ok­ta­tá­si Le­vél­tá­ri Szö­vet­ség, va­la­mint a Mó­ra Fe­renc Mú­ze­um szak­mai tá­mo­ga­tá­sá­val a Sze­ge­di Tu­do­mány­egye­tem Szak­le­vél­tá­ra ál­tal ok­tó­ber 21-én meg­szer­ve­zett tu­do­má­nyos ta­nács­ko­zá­son töb­bek kö­zött szó volt a Dóm tér ki­ala­kí­tá­sá­ról, Klebels­berg Kunó kul­tusz­mi­nisz­ter kli­ni­ká­i­ról, a Dóm tér mel­lett Rerrich Bé­la tér név­adó­já­nak mun­kás­sá­gá­ról, de a sze­ge­di hit­tu­do­má­nyi fő­is­ko­la ala­pí­tá­sa, az Eöt­vös Lo­ránd, va­la­mint a Szent Im­re Kol­lé­gi­um is a fi­gye­lem kö­zép­pont­já­ba ke­rült.
Az elő­adók kö­zött nem csak le­vél­tá­ro­so­kat hall­hat­tak az ér­dek­lő­dők, tu­do­má­nyos anyag­gal ér­ke­zett pél­dá­ul Mik­lós Pé­ter tör­té­nész-mu­ze­o­ló­gus, de üd­vö­zöl­het­ték Dux Lász­lót, az SZTE ÁOK Bio­ké­mi­ai In­té­ze­té­nek tan­szék­ve­ze­tő­jét, a fel­ső­ok­ta­tás­ért fe­le­lős he­lyet­tes ál­lam­tit­kárt is.
1926 és 1930 kö­zött Sze­ge­den nagy­ará­nyú egye­te­mi épít­ke­zés, il­let­ve inf­rast­ruk­tú­ra­fej­lesz­tés zaj­lott – hi­szen nem min­den eset­ben épí­tet­tek új épü­le­tet – tud­tuk meg Vaj­da Ta­más­tól, az SZTE Szak­le­vél­tá­rá­nak ve­ze­tő­jé­től. A kon­fe­ren­cia hely­szí­né­ül szol­gá­ló böl­csész­ka­ri fő­épü­let pél­dá­ul szűk har­minc éve már lé­te­zett, ami­kor át­épí­tet­ték és ki­bő­ví­tet­ték az egye­tem szá­má­ra – ek­kor szü­le­tett meg az Au­di­tó­ri­um Ma­xi­mum is. Eb­ben az idő­ben ke­rül az egye­tem tu­laj­do­ná­ba a DMKE szék­há­za – a mai Iri­nyi-épü­let –, eb­ben épí­te­nek azu­tán kol­lé­gi­u­mot.
Az egye­tem tör­té­ne­tét nap­ja­in­kig meg­ha­tá­roz­za ez az inf­rast­ruk­tú­ra­fej­lesz­tés – hang­sú­lyoz­ta Vaj­da Ta­más. Szá­mos kar, kli­ni­ka, in­té­zet az ek­kor meg­épült vagy át­ala­kí­tott épü­let­ben mű­kö­dik a mai na­pig. Ezen in­téz­mé­nyek ma­gas szín­vo­na­lú szak­mai mű­kö­dé­se ép­pen en­nek az inf­rast­ruk­tú­rá­nak ered­mé­nye, hi­szen az épü­le­tek ki­ma­gas­ló­an al­kal­ma­sak a funk­ci­ó­juk el­lá­tá­sá­ra amel­lett, hogy esz­té­ti­kai él­ményt nyúj­ta­nak, vá­ros­ké­pi je­len­tő­sé­gű­ek – ös­­szeg­zett a le­vél­tár­ve­ze­tő. Ez­zel át­lé­pünk a köz­tör­té­net­be: ha egy tu­ris­ta ér­ke­zik Sze­ged­re, a Dóm tér vagy a kli­ni­kák so­ra ki­hagy­ha­tat­lan prog­ram – tett hoz­zá Vaj­da Ta­más.
Fő­leg a Dóm tér, il­let­ve an­nak kör­nyé­ke ren­ge­teg szim­bó­lum­mal is ren­del­ke­zik: a 64 vár­me­gye cí­me­re, a Tri­a­non-ka­pu, a Rerrich Bé­la té­ren a ko­lozs­vá­ri test­vé­rek Sár­kány­ölő Szent György-szob­ra – ezek mind-­mind a tri­a­no­ni bé­ké­vel el­csa­tolt te­rü­le­tek­re em­lé­kez­tet­nek, a nem­ze­ti egy­ség és ös­­sze­tar­to­zás gon­do­la­tát kép­vi­se­lik – mu­ta­tott rá a szak­em­ber. Ép­pen ezért volt a Dóm tér 1945 után mel­lő­zött köz­te­rü­let, ez volt az a mon­da­ni­va­ló­ja, amit sze­ret­tek vol­na hát­tér­be szo­rí­ta­ni – fűz­te hoz­zá Vaj­da Ta­más.
A kon­fe­ren­cia elő­adá­sa­i­ból jö­vő ta­vasz­ra ta­nul­mány­kö­tet ké­szül.

Arany Mi­hály

Bezár