2024. március 28., csütörtök English version
Archívum  --  2008  --  2. szám - 2008. február 4.  --  Egyetemi élet
Másodfokon is két félév kizárással sújtották Török Márkot
Hallgatói kötelezettségeinek hatrendbeli megsértése miatt két félévnyi kizárással sújtották másodfokon Török Márkot, az SZTE Egyetemi Hallgatói Önkormányzatának elnökét az ellene indult fegyelmi eljárásban.
Török Márk azt követően fordult a Hallgatói Ügyek Jogorvoslati Bizottságához, hogy 2007. november 29-én a fegyelmi bizottság elmarasztaló döntést hozott vele szemben, s két félévre eltiltotta a Szegedi Tudományegyetemen folytatott tanulmányoktól.
Az ügyet másodfokon tárgyaló jogorvoslati bizottság megállapította, hogy az elsőfokú eljárás során nem történt olyan eljárási hiba, amely érdemi felülvizsgálatra alkalmatlanná tette volna a határozatot. A testület tanúkat hallgatott meg, újabb szakértői véleményeket szerzett be, s mindezek alapján egy pont kivételével elutasította a hallgató fellebbezését.
„A hallgató az egyetemi jogviszonyához kapcsolódó kötelességeit mindenkor, minden helyzetben és tisztségben köteles betartani” - mondta a döntés indoklásakor Pukánszky Béla rektorhelyettes, a Hallgatói Ügyek Jogorvoslati Bizottságának elnöke.
A határozat szerint Török Márk a Bölcsészettudományi Kar épületében 2007 nyarán a szükséges engedélyek és felhatalmazások nélkül rendelt el átalakításokat, ezeket szakszerűtlenül hajtották végre, életveszélyes helyzetet teremtve a helyiségekben. A hallgató folyamatosan és nyíltan semmibe vette az SZTE Tanulmányi és Információs Központjának házirendjét, amikor többszöri figyelmeztetés ellenére is irodájában dohányzott.
Egy másik vádpont szerint a hallgató nem a törvényes úton, az egyesület közgyűlésének döntésével, hanem egy korábban odaítélt támogatás visszavonásával kívánta megváltoztatni az Universitas Sport Club elnökségének összetételét. Török Márk közreműködött abban, hogy az Egyetemi Hallgatói Térítési és Juttatási Bizottság ne alakuljon meg, s így ne tudjon döntés hozni a szociális ösztöndíjak odaítélésének kritériumairól, melyekről végül az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat – szabályellenesen – önállóan határozott.
A határozat szerint Török Márk megsértette az egyetem hagyományait, mikor megkérdőjelezte az SZTE hallgatói és közkapcsolati igazgatójának egy egyetemi közalkalmazottal – az EHÖK-iroda vezetőjével – kapcsolatos utasításadási jogát.
A testület az első fokon eljáró fegyelmi bizottság döntésével szemben azonban nem látta bizonyítottnak, hogy Török Márk érdemi befolyással volt az ügyében megjelenő, az SZTE-t rossz színben feltüntető újságcikkekre, ezért az egyetem jó hírének megsértése miatt indult vádpontban helyt adott a hallgató fellebbezésének.
A bizottság szerint az első fokon kiszabott büntetés az elkövetett kötelességszegések súlyához képest inkább enyhének mondható, a vétségek többsége önmagában is elegendő lehetne a legsúlyosabb büntetés – az egyetemről történő végleges kitiltás – meghozatalához.
Török Márk a határozat kihirdetését követően közölte, a döntés felülvizsgálatát kéri a Csongrád Megyei Bíróságon. A hallgató elmondta, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnöki posztjára február 17-ig lehet pályázatot benyújtani, s a küldöttek február 19-én választják meg az új érdek-képviseleti vezetőt. Hozzátette: mivel az ellene hozott fegyelmi döntés nem jogerős, ezért újra pályázik a tisztségre.
F. J.
Bezár