2024. április 19., péntek English version
Archívum  --  2008  --  9. szám - 2008. június 16.  --  Egyetemi élet
Örökség, szellemiség, márkanév
Lapunk március 17-i számában számoltunk be először arról, hogy az SZTE Általános Orvostudományi Kar kari tanácsa ellenszavazat nélkül úgy döntött, javasolja a szenátusnak, hogy az egyetem vegye fel Nobel-díjas tudósa, Szent-Györgyi Albert nevét. Ennek lehetőségét Szabó Gábor rektor vetette fel még tavaly október 25-én a Szent-Györgyi-emlékév ünnepségeinek kapcsán.
A rektor a Szent-Györgyi-emlékszoba átadásakor jelentette be: a maga részéről elérkezettnek látja az időt, hogy az SZTE ne csak a tudós hagyatékát és szellemi örökségét ápolja, hanem megfontolja, nem lenne-e érdemes a névváltoztatással is adóznia világhírű professzora emléke előtt. A kezdeményezést az orvoskar karolta fel. Benedek György dékán a Szegedi Egyetem április 7-i számában úgy nyilatkozott: óriási lehetőségek rejlenek a Szegedi Tudományegyetem számára Szent-Györgyi Albert nevének felvételében! „Véleményem, véleményünk szerint komoly rangot adna a szegedi egyetemnek, ha Nobel-díjas professzora nevét viselné, aki itteni kutatásaiért kapta meg a legmagasabb tudományos elismerést. A magyarországi hallgatókért folyó versenyben ez által is kiemelkednénk vetélytársaink – így a Debreceni Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem – közül” – fejtette ki a dékán. Benedek György szerint Szent-Györgyi Albert több okból is példaként szolgálhat a mai egyetemi polgárok számára is: egyrészt olyan kutatói hozzáállással végezte munkáját, mely nemcsak az orvostudományban, de minden más kutatásban is irányt mutathat, másrészt példamutató, haladó európai egyetemi szemlélet jellemezte, mely a kutatás mellett az egyetemi sportot, kultúrát, társadalmi életet is magába foglalta, s ezt a szellemiséget ő honosította meg Szegeden.
Április 21-én Mészáros György szólt hozzá a témához. A Mérnöki Kar főiskolai docense mint a szegedi önkormányzat stratégiai irodájának vezetője öt-hat évvel ezelőtt témafelelősként irányította az Újszegedre tervezett, ám végül meg nem valósult Szent-Györgyi Albert Egészségturisztikai Park projektjét. Lapunknak kifejtette: az egyetemen a sor, hogy megragadja a város által elszalasztott lehetőséget, éljen a szabadon maradt márkanévvel. „Ebben a helyzetben, hogy a város a minőségi turizmus kapcsán nem használta fel Szent-Györgyi nevét, én személy szerint különösen örülnék, ha az egyetem vezetése úgy döntene: ily módon is tiszteleg a szegedi univerzitás legkiemelkedőbb alakja előtt. A város – költségvetését és alkalmazottai számát tekintve – legnagyobb 'vállalata' révén Szegeden maradhatna a név, ami szimbolikus jelentőségén túl mind itthon, mind külföldön nagyban növelné az egyetem presztízsét” – mondta.
Május 5-i számunkban a Természettudományi és Informatikai Kar jelenlegi általános és tudományos dékánhelyettesét, 2008. július 1-jén hivatalba lépő új dékánját kérdeztük. Hernádi Klára úgy fogalmazott, Szent-Györgyi Albert a TTIK-s szívekhez is nagyon közel áll, hagyatékának ápolása a TTIK-n is legalább olyan fontos, mint az ÁOK-n.
P. M. L.
Bezár