2024. április 18., csütörtök English version
Archívum  --  2008  --  9. szám - 2008. június 16.  --  Egyetemi élet
Praktikus szemlélet
Egyetemünknek különböző nevei voltak már, de egy sem maradt időtálló – mondja a Juhász Gyula Pedagógusképző Kar szakcsoportvezető főiskolai tanára, Szeged 1994 és 1998 közötti polgármestere. „Ezzel szemben a Szegedi Tudományegyetem név már meggyökeresedett és elfogadott. Nem tartanám problémának, ha felvennénk a Szent-Györgyi nevet is, de nem így fogják emlegetni az egyetemet” – vallja Szalay István.
„A Szegedi Tudományegyetem elnevezést azért tartom jobbnak, mert a világon már ezen a néven ismernek bennünket. Ez persze nem mond ellent annak, hogy Szent-Györgyi Albert egyetemnek hívjuk magunkat, hiszen nagyon sok intézményt neveznek el híres tudósáról, igazából azonban mégsem azon a néven ismerjük őket. Az ELTE-t például igen ritkán emlegetjük Eötvös Lóránd Tudományegyetemként – ugyanakkor a Corvinus Egyetem esetében bevált a névhasználat. Én azért mégis híve vagyok a Szegedi Tudományegyetem típusú elnevezésnek, annak mintájára, hogy vannak nagyon híres egyetemek, például Oxford vagy Cambridge, amelyekről azt sem tudjuk valójában, hogy elnevezték-e híres emberről vagy sem.”
 
„A világon már ezen a néven ismernek bennünket.” Fotó: Gémes Sándor
 
Szalay István úgy nyilatkozott, elsősorban praktikus szemlélete mondatja vele, hogy alkalmasabb a jelenlegi név egyetemünk számára. Hiszen, mint mondja, sajnos Szent-Györgyi nevének felvétele ellen szól, hogy egy ilyen bonyolult nevet külföldön igencsak nehezen tudnának kiejteni. Ennek ugyanakkor semmi köze a tudós nevének tiszteletéhez – magyarázza a Szent-Györgyi-emlékév rendezvényeiben tevékenyen részt vevő Szalay István: ez sokkal inkább egy kevéssé fontosnak tűnő, de valójában igen lényeges technikai apróság, ami sokat számít, ha azt akarjuk, hogy egy intézményt jegyezzenek az adott néven.
 „Az SZTE rövidítést viszont a Szent-Györgyi névvel nagyon jól lehetne rokonítani, tehát egy ilyen típusú megoldás is elképzelhető” – magyarázza. Ha például megmaradna az egyetem nevének rövidített változata úgy, hogy egy ügyes kompromisszummal Nobel-díjas tudósunk neve is belekerüljön, az véleménye szerint egy megfelelő megoldást jelentene az ügyben.
„Természetesen ha azt mondom, hogy nevezzük el egyetemünket a valaha is közöttünk élt legnagyobb tudósról, akkor ez megkérdőjelezhetetlenül Szent-Györgyi Albert lenne. Ha úgy veszem, hogy nevezzük el a valaha volt legmodernebb, 'legeurópaibb' gondolkodású rektorról, akkor is Szent-Györgyit választanám” – mondja a korábbi polgármester. „Ha azt nézem, hogy nevezzük el egy olyan személyről, akit a tudományos és egyetemi életen kívül a közéletben is nemzetközileg elismertek és odafigyeltek rá, ebben a vonatkozásban is megfelelő Szent-Györgyi”. Szalay István szerint tehát ha egyáltalán el kellene nevezni az egyetemet valakiről, akkor csak Szent-Györgyi Albert neve lenne erre alkalmas, kivéve talán az egy Báthoryt, mivel – a Minker Emil professzor nevéhez kötődő kutatások alapján – ő tekinthető az egyetem alapítójának, és Magyarországon nem neveztek még el róla felsőoktatási intézményt.
A JGYPK Tanító- és Óvóképző Intézet Matematika Szakcsoportjának vezetője úgy véli, a névváltoztatásnak nem lenne különösebb jelentősége az egyetem profilját illetően. „Én annak látnám igazán értelmét, ha Szent-Györgyiről egy olyan intézményt neveznénk el, ami azon a néven válhatna híressé a világon – például egy laboratóriumot. Gondoljunk csak a Pető Intézetre, amelyet mindenki ezen a néven emleget.” Véleménye szerint pusztán a tudós iránti méltányossággal lenne indokolható, ha az egyetem felvenné Szent-Györgyi nevét, hiszen egyelőre nincs meg a módja, hogy Szegeden megkapja a neki járó tiszteletet Nobel-díjas professzorunk neve.
Tóth Katalin
Bezár