2024. március 28., csütörtök English version
Archívum  --  2008  --  9. szám - 2008. június 16.  --  Egyetemi élet
Tartózkodás és magánvélemény
A sztereotípia, miszerint egy aktív politikust bizony nem könynyű utolérni, esetünkben is igazolódott – a szegedi polgármesteri tisztet betöltő Botka Lászlót hosszas próbálkozások után mégis „mikrofonvégre” kaphattuk, hogy megossza velünk véleményét a Szegedi Tudományegyetem esetleges névváltoztatása kapcsán kialakult vitáról, illetve arról, mennyiben érintené a várost, ha nevet változtatna az egyetem.
„Mindenekelőtt szeretném leszögezni, hogy mindig is tartózkodtam beleszólni az egyetem belső ügyeibe, és ezután is ez a szándékom. Polgármesterként tudomásul fogom venni azt a döntést, amit az egyetem vezetősége ebben az ügyben hoz” – jelentette ki Botka László. A polgármester úgy nyilatkozott, hogy bár a városvezetés számára természetesen fontos, milyen döntés születik végül, nem szándékuk semmilyen módon befolyásolni a döntéshozatalt vagy nyomást gyakorolni ebben az ügyben.
 
Magánemberként a Szegedi Tudományegyetem név mellett. Fotó: S. Cs.
 
Ugyanakkor, magyarázta Botka László, magánvéleménye szerint a Szegedi Tudományegyetem elnevezés a megfelelőbb, ő alkalmasint erre tenné le a voksát. „Ha jómagam a szenátus tagja lennék, nem a Szent-Györgyi Albert, hanem a Szegedi Tudományegyetem név mellett döntenék. Bár Szent-Györgyi Nobel-díjas tudósként az egyetem védjegyének is tekinthető, és emlékének ápolása mindenképpen fontos feladat, én ennek más módját találnám célravezetőnek, másképp adnék tiszteletet a tudós nevének.” Botka László elmondta, az egész város számára egészségügyi ellátást biztosító Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ például már viseli Nobel-díjas professzorunk nevét, s például azt, hogy egy ilyen jelentős intézményt Szent-Györgyiről neveztek el, a polgármester alkalmasnak találja a tudósnak mindenképpen kijáró tiszteletadásra.
„Én azt tapasztaltam, hogy a tudományos világban ma nagyon is fontos, hogy egy tudományegyetem a neve alapján is egyértelműen azonosítható legyen. Ez Európában így szokás” – magyarázta a polgármester. Elmondta, véleménye szerint az egyetemek között folyó komoly verseny kifejezetten szükségessé teszi, hogy a Szegedi Tudományegyetemnek már a neve is ismerősen csengjen, legyen szó akár a tudományos világ képviselőiről vagy akár a felvételizni szándékozó diákokról.
Szent-Györgyi Albert neve fogalom, ismerik és megbecsülik a tudományos világban, természetesen a Nobel-díj kapcsán is – jelentette ki Szeged polgármestere. Ugyanakkor kézenfekvőbb, és a gyakorlatban jól működő megoldásnak tűnik számára a Szegedi Tudományegyetem név megtartása.
A Szegedi Tudományegyetemet ugyanis sokan választják a továbbtanulás helyéül magyarországi és külföldi hallgatók egyaránt; a határon túlról is szép számmal döntenek úgy, hogy itt folytatják a tanulmányaikat. Botka László többek között ezért is tartja fontosnak, hogy a város nagy múltú egyeteme pusztán név alapján is egyértelműen azonosítható legyen. Ezt pedig megkönnyíti, elősegítheti, ha továbbra is a város nevét viseli egyetemünk – fejtette ki a polgármester.  Ennek ellenére, ahogy azt a politikus többször hangsúlyozta, véleményével semmiképp sem célja befolyásolni a döntéshozatalban az egyetemi vezetőséget, hiszen ez az intézmény „belső dolgai” közé tartozik.
Tóth Katalin
Bezár