SZTEhírek

Az SZTE rendezi a nagy hírű Irinyi kémiaverseny döntőjét

2014. április 24.

A Szegedi Tudományegyetem ad helyet – első alkalommal – a Magyar Kémikusok Egyesülete által szervezett, igen rangos Irinyi János Országos Középiskolai Kémiaverseny döntőjének. A döntőt 2014. április 25. és 27. között rendezik meg Szegeden.

Idén első alkalommal nyerte el a Szegedi Tudományegyetem a nagy hírű Irinyi János Középiskolai Kémiaverseny megrendezésének jogát. A döntőben az ország legjobbjai – 9. és 10. osztályos középiskolások – adnak számot tudásukról. A pénteki napon tartják az ünnepélyes megnyitót, szombaton délelőtt pedig már az írásbeli fordulót rendezik meg. A gyakorlati feladatokat ugyan ezen a napon délután oldják meg a diákok, a verseny helyszíne az SZTE TTIK Kémiai Tanszékcsoport Oktatási Épülete.

Hagyomány, hogy minden döntő alkalmával egy jeles tudóst kérnek fel előadásra. Ebben az esztendőben az érdeklődők szombaton este 7 órától hallgathatják meg Dux László, az orvostudomány doktora, egyetemi tanár előadását „Az „izomműködés kémiája” címmel a Béke Épület Kiss Árpád előadótermében (Rerrich Béla tér 1.). A verseny eredményhirdetését vasárnap 11 órakor tartják az ÁOK Oktatási Épületének nagy előadótermében.

Az országos döntő zsűrijének tagjai: Simonné Sarkadi Livia, az MTA doktora, egyetemi tanár, a zsűri elnöke; Wölfling János, az MTA doktora, egyetemi tanár, Szegedi Tudományegyetem; Pálinkó István, az MTA doktora, egyetemi docens, Szegedi Tudományegyetem; Petz Andrea egyetemi adjunktus, Pécsi Tudományegyetem.

Az Irinyi János Országos Középiskolai Kémiaverseny programja, 2014. április 25–27.:

Április 25., péntek

o 16:00–18:00 Regisztráció az Ortutay Kollégiumban (Boldogasszony sugárút 26-28.)

o 18:00 Ünnepélyes megnyitó (ÁOK Oktatási Épület, nagy előadóterem, Dóm tér 13.)

o 19:30 Vacsora a diákoknak az Ortutay Kollégiumban

o 20:00 Vacsora a tanároknak a Roosevelt téri Halászcsárdában (Roosevelt tér 14.)

Április 26., szombat

o 6:00–7:00 Reggeli (versenyzőknek a kollégiumban, tanároknak az Irinyi Bisztróban – Boldogasszony sugátút 4.)

o 7:30–11:00 Írásbeli forduló − Kémiai Tanszékcsoport Oktatási Épület (Dóm tér 7-8): Szent-Györgyi Albert előadóterem és Szabó Zoltán előadó-terem; Béke Épület (Rerrich Béla tér 1.): Kiss Árpád előadóterem

o 11:00 Gyors tízórai a versenyzőknek

o 11:30–13:30 Gyakorlati forduló (I.A, I.B, I.C és III. kategóriák) − Kémiai Tanszék-csoport Oktatási Épület, Dóm tér 7-8., I. emelet

o 11:30 Ebéd a tanároknak az Irinyi Bisztróban