zaszlo_adomanyozas_szabo_gabor_kiemelt

Zászlószalagot adományozott az SZTE

2014. augusztus 26.

A felsőoktatási intézmények közül elsőként adományozott zászlószalagot a Magyar Honvédség Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság részére a Szegedi Tudományegyetem.

„Nagyon megváltozott a világ, s erre a változásra valahogyan reagálni kell mindenkinek, a hadseregnek és a civil társadalomnak egyaránt” – mondta Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora 2014. augusztus 26-án a Magyar Honvédség Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH HKNYP) csapatünnepén és zászlószalag-adományozó ünnepi állománygyűlésén. A jeles esemény arra is emlékeztetett, hogy az SZTE a felsőoktatási intézmények közül elsőként kötött együttműködési megállapodást az MH HKNYP szervezetével. A közös eredményeket elismerve a civil szervezetek közül elsőként a Szegedi Tudományegyetem adományozott zászlószalagot a MH HKNYP csapatzászlójára.

Mobil toborzópont az egyetemen

2014_08_26_023Szabó Gábor, az SZTE rektora az ünnepélyes ceremónia, „az általa vezetett intézmény szalagjának átadása előtt azt mondta: a kockázatok és a veszélyek elkerülése egyre magasabb szintű tudást igényel, és ezért nagyon fontos, hogy a felsőoktatás kivegye a részét abból a társadalmi problémából, amely mindannyiunk előtt áll” – írja a honvédelem.hu. „A nemzet biztonságának egyik alapvető kérdése ugyanis, hogy mennyire sikerül javítani a honvédség társadalmi elfogadottságát” – fűzte hozzá. A tudósítás rögzíti: az SZTE rektora „szólt arról is, hogy a parancsnokság és az egyetem között már előzőleg megszületett együttműködési megállapodás keretében egy toborzópontot is felállítottak az intézmény területén. Ráadásul a szegedi egyetemen 540-nél is többen vették fel a honvédelmi ismeretek nevű tantárgyat, ami azt jelzi, hogy a közös munkát mindkét oldalon komolyan veszik”.

Az MH HKNYP és a Szegedi Tudományegyetem közötti együttműködés célja a honvédelem és az önkéntes műveleti tartalékos szolgálat népszerűsítése a hallgatók körében. Ebben szerepet kap a 2013. február 6. óta élő Mobil Toborzó Pont, amely a Szegedi Tudományegyetem József Attila Tanulmányi és Információs Központ épületében a szorgalmi időszakban szerdánként 9 és 12 óra között fogadja az érdeklődőket.

A csapatzászló jelkép

A zászlószalag adományozó ünnepségen „Vanyur Tibor ezredes, az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság parancsnoka beszédében azt hangsúlyozta, hogy a szegedi egyetem valóban úttörő szerepet vállalt a honvédelem megújításában, és hozzájárult ahhoz is, hogy új értékek jelenhessenek meg a felsőoktatásban. Az együttműködési megállapodás, amelyet még 2012 decemberében kötöttek, rendkívül hatékony volt, amit jól jelez, hogy az ország egyetemei közül elsőként éppen ott nyílt meg az említett toborzópont.

Az egyetem által adományozott zászlószalaggal kapcsolatban kijelentette: rendkívül komoly dolog, hiszen azt a csapatzászlót ékesíti majd, amely egyet jelent a hazával, az elhivatottsággal és a családdal. ’Méltónak kell lennünk erre a megtiszteltetésre a továbbiakban is, és úgy kell dolgoznunk, hogy megfeleljünk a zászlószalagoknak’ – tette hozzá, azzal együtt, hogy a másik szalagot a 2013-as dunai árvízhelyzetben tanúsított példamutató munkájukért kapták” – olvasható a honvédelem.hu honlapon.

Vanyur ezredes úr köszönő beszédét követően oklevelet adományozott az SZTE rektorának.

A biztonsághoz a civilek együttműködése is kell

„A Magyar Honvédség minél szélesebb körben tájékoztatni szeretné a fiatalokat a szerződéses, hivatásos és az önkéntes tartalékos szolgálatvállalási lehetőségekről” – fogalmazott Vanyur Tibor ezredes. Az SZTE Média Centrum kérdéseire válaszolva elmondta: az elmúlt években a Szegedi Tudományegyetem több hallgatója is jelentkezett önkéntes tartalékos szolgálatra, többen sikeresen teljesítették a 25 napos tartalékos alapkiképzést is. A Csongrád megyében önkéntes tartalékos szolgálatra jelentkezők több mint 20 százaléka az SZTE hallgatója. Az ezredes úgy véli: ez a fajta szolgálat alkalmas arra, hogy a fiatal tanulmányai idején szerezzen tapasztalatokat a honvédségi szolgálatról. Példaként említette, hogy az önkéntes tartalékosok közül az SZTE hallgatói – tanulmányaiktól függően –raktárosként, gépjárművezetőként dolgoztak, vagy a kiképzésben közreműködtek. De arra is akad példa, hogy e tapasztalatok birtokában az SZTE diplomás fiatal immár a honvédség kötelékében hivatásos katonaként építi életpályáját.

Zaszloszalag_adomanyozo_unnepseg_2014._augusztus_26
Zászlószalagot adományozott az SZTE - GALÉRIA

Erdélyi Lajos dandártábornok, a Honvéd Vezérkar személyzeti csoportfőnöke az ünnepségen azt mondta: a parancsnokság a honvédség történetében nagyon fontos szerepet tölt be; egyebek mellett a szervezet érdemei közé tartozik, hogy a sorkatonai szolgálat megszüntetése után elvesztett képességeket „visszaépítette”, és az is, hogy ma már 5500 önkéntes tartalékosa van az országnak, akik közül csaknem 3500-an műveleti tartalékosok. ’A parancsnokság központi szerepet tölt be, és az előzetesen megfogalmazott céloknak eleget tett’ – fűzte hozzá. Erdélyi Lajos kitért arra is, hogy a szervezet az adatkezelésen, az anyagi és humánszolgáltatásokon túl a civilekkel való kapcsolattartásért is felelős. ’A legfontosabb benyomásokat a hadseregről az állampolgár ettől a szervezettől kapja, és (…) úgy tűnik, hogy ezek a benyomások jók’ – hangsúlyozta a dandártábornok” – emeli ki a honvédelem.hu tudósítása.

A csapatzászló-szalag adományozó ünnepségen elhangzott: SZTE és a Magyar Honvédség Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság új ötletekkel és kreativitással bővíti és folytatja az együttműködést.

SZTEinfo – Ú. I.

Fotók: Krasznai-Nehrebeczky Mária