A Délvidék múltjáról és jövőjéről hallhatunk Szegeden

2014. január 17.

A szerb-magyar kapcsolat közös múltjáról és jövőjéről tartanak nemzetközi történettudományi és művelődéstörténeti konferenciát 2014. január 23-án.

Nemzetközi konferenciát rendez a Délvidék Kutató Központ az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság székházában (Szeged, Somogyi utca 7.), melynek a témája a szerb-magyar kapcsolat áttekintése történelmi perspektívából. A január 23-án 10 órakor kezdődő eseményen köszöntőbeszédet mond Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora. Emellett sor kerül a „Délvidék Kutatásáért Emlékérem” átadására is. A díjazottak: Teleki Júlia és Mojzes Antal helytörténet kutatók.

A rendezvény fővédnöke: Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese. Támogatók: a Délvidéki Szemle folyóirat, a Magyar-Szerb Akadémiai Vegyes Bizottság Magyar Tagozata, a SZAB Délvidék Kutatóközpont Munkabizottsága, az SZTE BTK ÚJ- és Legújabbkori Magyar Történeti Tanszéke és az SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Kar.

A részletes program:

10.00: A „Délvidék Kutatásáért Emlékérem”; díjátadó: Zakar Péter és Forró Lajos

Díjazottak: Teleki Júlia és Mojzes Antal helytörténet kutatók

10.30: Megnyitó

Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora

Csallóközi Zoltán, a miniszterelnök-helyettes kabinetfőnöke

11.00: Zakar Péter: A Csanádi Egyházmegye története a 18-20. században

11.30: Srdjan Cvetkovic: U ime naroda! Represija u Srbiji 1944/1945, s posebnim osvrtom na Vojvodinu

12.00: Kávészünet

12.15: A. Sajti Enikő: Kisebbségpolitika és társadalomszervezés. Várady Imre szerepe a délvidéki magyarok szervezésében az 1920-as években.

12.45: Weiss Rudolf: A vajdasági németek múltja, jelen és jövője

14.00 Szekcióülések

Délvidék politikatörténete I-II.; Délvidék művelődés- és gazdaságtörténete; Magyarok és Szerbek a Délvidéken 1941-1948. Régi/új megközelítések - új kutatási eredmények.