Fizikatáborba mentek a szegedi egyetem oktatói

2014. július 30.

Középiskolás diákok és tanárok részére rendezett megyei fizika tábort az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Csongrád Megyei Csoportja. A táborban a TTIK tanszékcsoportjainak oktatói is tartottak előadásokat.

Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat (ELFT) Csongrád Megyei Csoportja hagyományteremtő szándékkal első alkalommal rendezett megyei fizikatábort középiskolás diákok, tanárok és további érdeklődők számára Mártélyon, a Bodnár Bertalan Természet- és Környezetvédelmi Oktatóközpontban. A táborban a fizika és a társtudományok (matematika, informatika, csillagászat) különböző témaköreiben a Szegedi Tudományegyetemről és az ország egyéb neves intézményeiből érkező szakemberek tartottak előadásokat.

Meghívott előadók és témáik:

Galajda Péter (MTA SZBK): A gleccserektől a hajszálerekig, avagy mi a mikrofluidika és mire használhatjuk

Maróti Miklós (SZTE Bolyai Intézet): Spectrum Challenge (rádiós verseny az USA védelmi minisztériumának szervezésében, előadónk a harmadik helyezett csapat tagja!)

Erdélyi Miklós (SZTE OKT): Az optikai pointillizmus, avagy képalkotás molekuláris szinten (mikroszkópia az agykutatásban)

Szaszkó-Bogár Viktor (SZTE Elméleti Fizika Tanszék): Kvantumos útvesztők

Horváth Dezső (MTA WFK):

1. Kozmológia: a világ keletkezése - ősrobbanás és teremtés - Kivonat: A fizikai mai állása szerint a világunk egy robbanásban keletkezett. Hogyan alakult ki ez az elmélet, milyen bizonyítékai vannak és hogyan viszonyulnak hozzá a különböző vallási irányzatok teremtéselméletei?

2. Rejtélyes neutrínók: tömegük van, de honnan? - Kivonat: A neutrínóoszcilláció felfedezése bebizonyította, hogy a korábbi feltevések ellenére, a neutrínóknak mégis van tömegük. Ez azonban arra vall, hogy a részecskefizikában, rendkívül sikeres elmélete ellenére, még fehér foltok vannak. Rengeteg kísérlet vizsgálja ezt a kérdéskört.

Varga Dezső (ELTE, MTA WFK):

1. Részecskefizika

2. Detektorok

Oláh Éva (Mechatronikai SzKI, Bp.): Bevezető a „Bevezetés a részecskefizikába” előadásokhoz

Medvegy Tibor (Pannon Egyetem Mérnöki Kar): Intelligens folyadékok és alkalmazásaik

Juhász András (ELTE): Mindennapok fizikája - A foci-vb margójára

Nyerges Gyula (Planetárium, Bp.):

1. Miről mesél a színkép? (Mi tudható meg egy csillag színképéből?)

2. Egyedül vagyunk? (Élet az Univerzumban)

Szalai Tamás (SZTE OKT):

1. Csillagászat napjainkban

2. Eesti szabadtéri távcsövezés

Horváth Gábor (ELTE): Zebrák és bögölyök, avagy a zebracsíkok újonnan fölismert előnye

Egri Ádám (ELTE doktorandusz): Napsütötte vízcseppes levelek állítólagos beégésének biooptikája és kísérleti vizsgálata

Láda Bence (BGRG 12.o): Kondenzátormánia! (a SZTE Kísérleti Fizika Tanszék pályázatának első díjasa)

Makay Géza (SZTE): Kalapok, kódolás, adatátvitel

Vígh Viktor (SZTE Bolyai Intézet): Mitől jó egy ördöglakat?

A tábor résztvevőinek szerveztek Izgő-mozgó informatika címmel bemutatókat a robotika, méréstechnika és ipari szabályozások területéről, ezeket Kincses Zoltán és Vadai Gergely (SZTE Műszaki informatika Tanszék) tartották, Vígh Viktor (SZTE Bolyai Intézet) pedig az ördöglakatokat ismertettem meg az érdeklődőkkel. A táborozók ellátogattak a Bethlen Gimnázium 150 éves fizika szertárába Berecz János tanár vezetésével, és részt vehettek egy kenutúrán a Holt-Tiszán.

A tábor szponzora volt a Hód-Mezőgazda Zrt., az ország egyetlen Kármán-díjas mezőgazdasági cége, az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Csongrád Megyei csoportja és a Magyar Biofizikai Társaság.