Bezár

Hírarchívum

paneuropai_piknik_hvg

Az 1989-es határnyitásról a szegedi egyetemen

Az 1989-es határnyitásról a szegedi egyetemen

2014. november 03.
3 perc

Színes programsorozattal emlékezik a magyar-osztrák határnyitás 25. évfordulója a Szegedi Tudományegyetem az Emberi Erőforrások Minisztériumával, illetve a Külgazdasági és Külügyminisztériummal együttműködésben.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

1989. augusztus 19-én a Fertő-tó mellett úgynevezett páneurópai pikniket rendeztek, s az ebből az alkalomból ideiglenesen megnyitott osztrák-magyar határon több száz NDK-állampolgár jutott át Ausztriába. Egy hónappal később, szeptember 11-én hivatalosan is megnyílt a magyar határ a nyugatra távozni szándékozó keletnémetek előtt. Az 1989-es osztrák-magyar határnyitást olyan évfordulóként tartjuk számon, mely meghatározó történelmi fordulópontokot jelentett a magyarság történelmében. Különös jelentősége abban rejlik, hogy ez az egyetlen olyan jelentős külpolitikai vonatkozású történelmi esemény, amelyről a magyar társadalom tagjainak többsége élő, ráaádásul egyöntetűen pozitív személyes emlékekkel rendelkezik. Történelmi és európai kontextusban szemlélve az 1989-es határnyitás az utolsó, beteljesítő állomása volt a folyamatnak, amelyet a Kelet-Berlin, 1953 – Magyarország, 1956 – Prágai Tavasz, 1968 – Lengyelország, 1980-81 eseménysorral szokás illusztrálni. A keleti tömb történelmi süllyesztőbe kerülése, a két világrendszer szembenállásának megszűnése Európában nemzedékeknek és országoknak egymást erősítő, közös műve volt. Ezért is fontos emlékezni az 1989-es események előtt, és felidézni azok üzenetét, máig élő tanulságait. Ezt teszi a Szegedi Tudományegyetem is 2014. novemberében az Emberi Erőforrások Minisztériumával és a Külgazdasági és Külügyminisztériummal együttműködésben szervezett rendezvénysorozatával.

 

Ennek első állomásaként 2014. november 6-án (csütörtökön) 11 órakor Görbe Tükör 1989 címmel nyílik karikatúra-kiállítás az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban. A tárlatot Balatoni Mónika volt kulturális diplomáciáért felelős államtitkár (Külgazdasági és Külügyminisztérium) és Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora nyitja meg. A rendszerváltoztatás és a kommunizmus bukása tárgykörben publikált karikatúrákat a műfaj meghatározó magyar rajzolóművészei mellett az amerikai WittyWorld International című karikatúramagazin és -évkönyv alkotásainak szerzői jegyzik. Több száz korabeli rajzból merítve, szakmai válogatást követően olyan alkotásokat tesznek közszemlére a szervezők, melyek a korszakot a hazai jellegzetességek mellett nemzetközi viszonyrendszerben is keretbe helyezik, emellett a kor politikai karikatúra műfajának esszenciáját villantják fel. A megnyitót követően kerül sor a hallgatók részére kiírt pályázatok eredményhirdetésére is. A díjakat Szabó Gábor rektor adja át. Ugyanezen épületben, az SZTE Klebelsberg Könyvtár Auditórium Minimumában 12 órai kezdettel a Zászlóbontók című filmet vetítik.

 

A folytatásban 2014. november 17-én (hétfőn) 17 órakor az SZTE Rektori Hivatal épületének dísztermében kerekasztal-beszélgetést tartanak a határnyitásról. A házigazda Pál József, az SZTE rektorhelyettese lesz, a meghívott vendégek pedig Németh Miklós egykori miniszterelnök (1988-1990), Bíró Zoltán, az MDF korábbi elnöke (1987-1989), a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum (Budapest) jelenlegi főigazgatója, valamint Raffay Ernő, 1989-1994 közötti országgyűlési képviselő.

 

SZTEinfo

fotó: HVG.hu


A meghívó itt megtekinthető

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek