erdelyi_miklos_kiemelt

Nobel-díjas felfedezéseké a főszerep

2014. október 28.

A legújabb Nobel-díjasok közül több tudósnak a munkája köthető a Szegedi Tudományegyetemen végzett kutatásokhoz. Erről is szó lesz az SZTE Általános Orvostudományi Kar (ÁOK) kezdeményezésére és szervezésében megtartandó Nobel-előadáson. 2014- október 28-án 17 órakor Erdélyi Miklós (SZTE TTIK) tart előadást

2014. október 28-án (kedden) 17 órakor az SZTE Szent-Györgyi Albert Oktatási Központ (Szeged, Dóm tér 13.) előadótermében Dr. Erdélyi Miklós egyetemi adjunktus tart előadást, melyben ismerteti a 2014. évi kémiai Nobel-díj legfontosabb eredményeit és jelentőségét. 2014-ben két amerikai és egy német tudós Eric Betzig, William E. Moerner és Stefan Hell kapta megosztva a kémiai Nobel-díjat. A két amerikai tudós dolgozta ki az „egymolekula-mikroszkópia”, vagyis lokalizációs mikroszkópia alapjait, amellyel a hagyományos optikai mikroszkópok feloldásánál tízszer részletesebb kép alkotható. Bár az elektronmikroszkópokkal már korábban is elérhető volt ez a tartomány, a minták előkészítése nem tette lehetővé az élő sejtes kísérletek vizsgálatát. Az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar (TTIK) Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén is alkalmazzák a nanoszkópiai módszert, a tanszéken az eljárást alkalmazó mikroszkópot építenek, melyet elsősorban agyi folyamatok vizsgálata során használnak. Dr. Erdélyi Miklós adjunktus a Nobel-díj jelentőségén túl bemutatja a tanszékükön is alkalmazott módszereket és eljárásokat.

A Nobel-előadásokra várnak minden érdeklődő oktatót, dolgozót és hallgatót.