Kiemelt_Szabadegyetem_2017_tavasz

SZTE Szabadegyetem – Szeged XIX. szemeszter: az irodalomtól a fogorvostudományig

2017. február 02.

Az Új Nemzeti Kiválóság Program posztdoktor ösztöndíjasai is bemutatkoznak, és tudós nők tartanak beavató előadásokat az SZTE Szabadegyetem – Szeged 19. szemeszterében. A 2017. február 8-án kezdődő egyetemi program-sorozat most is kapcsolódik a házasság hete rendezvényhez.

Szerdánként 18 órától összesen 12 előadás várja az érdeklődőket a Szegedi Tudományegyetem József Attila Tanulmányi és Információs Központjának kongresszusi termében az SZTE Szabadegyetem – Szeged XIX. szemeszterében.

A 2017. február 8-án kezdődő és május 10-én záruló program különlegessége, hogy szabadegyetemi előadóként debütálhat az SZTE fiatal és az Új Nemzeti Kiválóság Program ösztöndíját elnyert tehetségei közül öt posztdoktor is – tudtuk meg Martinek Tamás közkapcsolati rektorhelyettestől. Ifjú kutató beszél az innovációs segély szükségességéről és visszásságairól, enged bepillantást a mikroorganizmusok, vagy épp a bioinformatika világába, a kémiai reakciók változatossága ugyancsak fölvillan, és kulcsot kapunk ahhoz is, hogy a sporttal mit tehetünk az öregedés ellen.

Folytatódik a tudós nők bemutatkozása. Olyan kérdésekre kapunk választ, mint például az, hogy „Mi végre olvasunk kitalált történeteket?”, vagy hogy hol tart az Alzheimer-kór legyőzését is célul tűző gyógyszerkutatás. A kutatónők az inkontinencia „szégyenbetegségéről”, a természettudományok tanítási és tanulási nehézségeiről, a magánszféra és a munka világának szembenállásáról beszélnek, illetve válaszolnak arra a kérdésre is: mit tehet a sejt?

Az SZTE 12 kara közül 8 képviselteti magát a Szabadegyetem – Szeged 2017 tavaszi programjában. Plusz előadó Mihalec Gábor szabadúszó pár- és családterapeuta, aki arról fejti ki véleményét, hogy mérhető-e a boldogság és előre jelezhető-e egy kapcsolat sikere? Hagyomány ugyanis, hogy a Magyarországon 10. éve megrendezett, Szegeden az Egyházmegyei CsaládKözPont által szervezett „házasság hete” rendezvényeihez a tanév tavaszi szemeszterében kapcsolódik az SZTE Szabadegyetem – Szeged.

Az előadás része az SZTE Szabadegyetem – Szeged tantárgynak, a hallgatók kreditpontot kapnak érte. A hallgatóknak adott a lehetősége arra, hogy az előadások után közvetlenül, vagy a Szabadegyetem – Szeged honlapján kérdéseket tegyen fel az előadóknak. Az előadásokon készült felvételek megtekinthetők a Szabadegyetem – Szeged honlapján.

Az SZTE Szabadegyetem – Szeged XIX. Szemeszterének programja:

2017.

február 08.Dr. Horváth Márta egyetemi adjunktus (SZTE BTK): Mi végre olvasunk kitalált történeteket? Irodalom, evolúció, kogníció;

február 15.Dr. Mihalec Gábor szabadúszó pár- és családterapeuta (Az előadás a Magyarországon 10. éve megrendezett, Szegeden az Egyházmegyei CsaládKözPont által szervezett „házasság hete” program-sorozat része.): Párkapcsolatok az elmúlt évtizedek kutatásainak tükrében – avagy mérhető-e a boldogság és előrejelezhető-e egy kapcsolat sikere?;

február 22.Dr. Fülöp Lívia egyetemi docens (SZTE ÁOK): Gyógyszerkutatás az Alzheimer-kórban – hol tartunk jelenleg?;

március 01.Aranyné Dr. Molnár Tímea tanársegéd (SZTE ETSZK): Az inkontinencia, mint szégyenbetegség lehetséges konzervatív kezelése;

március 08.Dr. Korom Erzsébet egyetemi docens (SZTE BTK): A természettudományok tanulása és tanítása;

március 22.Dr. Lajkó Dóra egyetemi adjunktus (SZTE ÁJTK): Magánszféra vs. munka világa;

március 29.Dr. Udvari Beáta egyetemi adjunktus (SZTE GTK): Innováció és nemzetközi segélyezés: az innovációs segély szükségessége és visszásságai;

április 05.Dr. Szekeres András tudományos főmunkatárs (SZTE TTIK): A mikroorganizmusok, mint a bioaktív vegyületek kimeríthetetlen forrásai;

április 12.Dr. Manczinger Máté tanársegéd (SZTE ÁOK): A bőség zavara – Kihívások a bioinformatikában;

április 26.Dr. habil. Pósa Anikó egyetemi adjunktus (SZTE TTIK): Sporttal az öregedés ellen;

május 03.Dr. Mándity István egyetemi adjunktus (SZTE GYTK): Változatos kémiai reakciók áramlásos reaktorban;

május 10.Dr. Ungvári Krisztina egyetemi adjunktus (SZTE FOK): Fogorvostudományi kutatások, avagy mit tehet a sejt?

További információk: Szabadegyetem – Szeged XIX. Szemeszter.