viz_vilagnapja

Víz világnapja a TIK-ben

2017. március 17.

Március 22-e minden évben a Víz Világnapja. A világnap alkalmából az SZTE TIK Green Team és a Pink Plazma Pont Szeged színes programokkal várja az érdeklődőket 10 és 16 óra között a József Attila Tanulmányi és Információs Központban.

Szakemberek, meghívott tudományos előadók és sportolók beszélnek a víz fontosságáról, annak hiányából eredő problémákról 2017. március 22-én 10 és 16 óra között a TIK-ben. Az előadásokra nem csupán egyetemi hallgatókat, hanem középiskolás osztályokat is várnak.

A József Attila Tanulmányi és Információs Központ Kiállítási terében felállított standoknál az érdeklődők egész nap érdekes programokon vehetnek részt.

Ízelítő a programokból:

• Minden résztvevőt frissítő szódavízzel várnak
  • Látványos infografikák, melyek a vízhasználat mérséklésére hívják fel a figyelmet
  • Interaktív játéksarok – tudáskerék módszerén alapuló játékos oktató- és tudást felmérő feladatok a vízzel és az általános egészséggel kapcsolatban
  • Mennyi víz kell egy csésze kávéhoz? című párosítós játék
  • Környezetbarát háztartási praktikák
  • „Víz a légkörben” című kiállítás - Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszék, Dr. Gulyás Ágnes kiállítása
  • „Szennyvizek? Tiszta vizet!” - SZTE Klebelsberg Könyvtár kiállítása
  • Kerékpár állapotfelmérés és gyors szerviz
  • Sport sarok- Naturtex - SZTE – Szedeák Férfi Kosárlabdacsapat részvételével
  • Játékos kosarazás – ügyességi játékok és kerekasztal beszélgetés a játékosokkal
  • Egészségsarok – KiwiSun és a Lélekmadár képviseletében
  • Vízkóstoltatás - Szivárvány Aqua jóvoltából

Előadások 20-25 perces blokkokban:

• 11:00 órától: Árvizek társadalmi hatásai - Előadó: Nagy Gyula, Gazdasági és Társadalmon Földrajzi Tanszék
  • 11:00 órai és 12:00 órai kezdettel: 1879-es szegedi nagy árvízi makett látogatása: Az SZTE Földrajzi és Földtudományi Intézet (Egyetem u. 2.). Dr. Kiss Tímea előadásában a Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszéken (I. em.)
  • 13:00 órától: Ivóvíz és tisztaságának hatásai - Előadó: Papp Sándor, Gazdasági és Társadalmon Földrajzi Tanszék
  • 14:00 órától: „Talaj, mint víztisztító” kísérletek és előadás - Előadó: Szigeti Szabolcs, Pálffi Benjamin, Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszéken
  • 15:00 órától: A vízháztartás fontossága a bőrápolás terén Szépségnagykövet előadása

Azon résztvevők között, akik a rendezvény legalább 2 állomásán részt vesznek, ajándékokat sorsolnak ki. A tombola fődíja 1 darab Tablet.

Napjaink egyik legértékesebb erőforrása a rohamosan fogyó egészséges ivóvízkészlet. Egyre több helyen jelent nehézséget a fogyasztható édesvízhez jutás, főleg a fejlődő afrikai országokban. Az élő szervezet alapvető építőeleme a víz. A sejtek, a szövetek, a szervek zavartalan működése víz jelenlétéhez kötött. A Víz Világnapjának megünnepléséről az ENSZ 1992-es riói konferenciáján döntöttek, először 1994-ben tartották meg világszerte. A fokozatosan globális méretűvé váló problémára reagálva az ENSZ a 2013-as évet hivatalosan a Vízi Együttműködés Nemzetközi Évének nevezte ki, illetve március 22-e továbbra is minden évben a Víz Világnapja.

A program díjmentesen látogatható!