kiemelt_stipendium_hungaricum

Kétszáz új Stipendium Hungaricum ösztöndíjas hallgatót vár az SZTE

2017. szeptember 06.

A 2017/2018-as tanévben tovább nőtt a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogrammal érkező külföldi hallgatók száma az SZTE-n. A mintegy 200 ösztöndíjas hallgató 38 országból érkezik a szegedi egyetem angol és magyar nyelvű képzéseire.

Évről évre egyre több hallgató kezdi meg tanulmányait az SZTE-n a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram keretében. Idén több mint 3500 jelentkezés érkezett az ösztöndíjprogramra, ebből 1278-an felvételiztek a szegedi egyetemre, közülük 405-en tettek sikeres felvételi vizsgát. A sikeresen vizsgázók közül mintegy 200 ösztöndíjast fogad a Szegedi Tudományegyetem – tájékoztatott Prof. Dr. Nagy Katalin, az SZTE nemzetközi ügyekért felelős rektorhelyettese. Kiemelte: a jelentkezések és a felvettek aránya jól mutatja, hogy a szegedi egyetem a lehető legjobb, legtehetségesebb hallgatókat választja.

Hozzátette: a 2017/2018-as tanévben a legtöbb fiatal, 29 hallgató, Azerbajdzsánból érkezik, de a top öt küldő ország között van Mongólia, Irán és Szíria 18-18 hallgatóval, valamint Jordánia, ahonnan 14 ösztöndíjas várható. Kisebb számban, ugyan de érkeznek hallgatók Koszovóból, Indonéziából, Oroszországból és a Fülöp-szigetekről is. A legtöbben, összesen 62-en az angol nyelvű gazdaságtudományi alap és mesterképzéseken kezdik meg tanulmányaikat. Általános orvos szakon 14-en, míg nemzetközi tanulmányok és biológia képzésen 13-13 ösztöndíjas tanul majd. Érkeznek hallgatók a bölcsész, a gyógyszerész, a mezőgazdasági és a zeneművészeti fakultás képzéseire is. Az idegen nyelvű képzések mellett nyolc hallgató magyar nyelvű képzésen kezdi meg tanulmányait.

SH_orientacio2

- Az egyetem és a város szoros kapcsolata is hozzájárul ahhoz, hogy egyre több külföldi diák választja Szegedet. A magas szintű oktatás mellett számos kikapcsolódási és sportolási lehetőség vár a hallgatókra. Az ösztöndíjasok általában teljes képzésre érkeznek, alap, mester vagy PhD-szintű szakokra. A külföldi diákok integrálása a cél, az, hogy minél több magyar hallgatóval és más országból érkezett diákkal megismerkedjenek. Az, hogy a nemzetközi hallgatók száma évről évre nő minőségi változásokkal is jár. Vonzóbbá válik az Egyetem és a város is, az oktatás és az adminisztráció színvonala pedig javul – fogalmazott a rektorhelyettes.

SH_orientacio

A Szegedi Tudományegyetem 23 ezres hallgatói közösségének közel 15%-át külföldi hallgatók alkotják – meghaladva az országos 10%-os átlagot. A 2015/2016-os tanévben mintegy 2800 külföldi hallgató folytatta tanulmányait az SZTE-n, a 2016/2017-es tanévben már 3200 külföldi diák tanult az intézményben. A szegedi egyetem 12 kara 50 teljes idejű idegen nyelvű képzést kínál az orvos- és természettudományoktól kezdve, a bölcsész és jogtudományokon át egészen a mérnöki és zeneművészeti képzésekig.

SH_orientacio
A külföldi hallgató beilleszkedését segítő rendezvényen készült képek itt megtekinthetők.

A Szegedi Tudományegyetem 2013 óta vesz részt a Magyarország Kormánya által, a „keleti és déli nyitás” politikája jegyében alapított Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogramban. A program – melyben teljes-és részképzésre érkező hallgatókat fogadnak a magyar felsőoktatási intézmények – célja többek között, hogy elősegítse a magyar felsőoktatás nemzetköziesítését, minőségfejlesztését, erősítse a magyar tudományos elit nemzetközi kapcsolatait, népszerűsítse a világban a versenyképes magyar felsőoktatást.

SZTEinfo- Gajzer Erzsébet

Fotó: Bobkó Anna