Kiemelt_Szabadegyetem

Mindenkié és kreditet ér a Szabadegyetem – Szeged 2018 tavaszi programja

2018. január 30.

A tudomány izgalmas témáiról színes és érthető formában – ez az SZTE Szabadegyetem – Szeged program-sorozatának a jellemzője. 2018 tavaszán is neves szegedi és hazai előadók ismertetik friss kutatási eredményeiket, válaszolnak ősi és mai kérdésekre a TIK-ben szerdánként 18 órakor kezdődő SZTE szabadegyetemen.

Az egyetemisták számára kreditet érő szabadon választható tantárgy, a kívülálló érdeklődőknek ingyenes ismeretszerzést kínáló program az SZTE Szabadegyetem – Szeged előadás-sorozat. A tudománynépszerűsítő rendezvény 2018 tavaszán is izgalmas témákat tálal.

A félévről félévre megújuló SZTE-sorozat XXI. szemesztere 2018. február 14-én kezdődik és május 16-án zárul. A bolygómozgástól a globális környezeti kihívásokig, a párkapcsolatoktól a sebzett kollektív identitásig, a hétköznapi nemzetközi jogtól az újmódi bűnökig, a biomarkerek idegrendszeri kórképekben játszott szerepétől a hagyományos kínai orvoslás beilleszthetőségéig 12 érdekes témát kínál a Szabadegyetem – Szeged XXI. szemesztere. Az érdeklődők olyan kérdésekre is tudományos igényű és közérthető magyarázatot kapnak, mint például: „Ki a nevelés gazdája?” vagy „A vers vajon mi?”. A program egyaránt segít megérteni Kína vagy éppen napjaink fogyasztási trendjeinek összetettségét.

A helyi tudományos potenciál felvonultatása jellemezte a Szabadegyetem – Szeged eddigi szemesztereit is. A 2018 tavaszán az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ (Szeged, Ady tér 10.) kongresszusi termében szerdánként 18 órától pódiumra lépő előadók kétharmada az SZTE munkatársa. A vendégként érkező előadók ugyancsak szakmájuk jeles képviselői. A hallgatók számára most is adott a lehetőség arra, hogy az előadások után közvetlenül, vagy a Szabadegyetem – Szeged honlapján kérdéseket tegyenek fel az előadóknak.

Az eddigi hagyományoknak megfelelően az SZTE rögzíti a szabadegyetemi előadásokat. A program – az eddigi szemeszterekhez hasonlatosan – utólag megtekinthető lesz az SZTE honlapján: https://www.u-szeged.hu/szabadegyetem

*

A Szegedi Tudományegyetem „Szabadegyetem – Szeged” XXI. szemeszter programja

2018

Február 14., szerda, 18 óra: L. Stipkovits Erika (szakpszichológus-pszichoterapeuta, szakíró, a Személyiségfejlesztő Akadémia igazgatója, a Házasság Hete program egyik előadója): Közelebb egymáshoz, közelebb önmagunkhoz! – Tévhitek a párkapcsolatokról

Február 21. szerda, 18 óra: Mohr Richárd (igazgató, SZTE Konfuciusz Intézet): Megérteni Kínát – a kulturális különbségek kezelése a mindennapi élet során

Február 28. szerda, 18 óra: Dr. Szalai Anikó (egyetemi adjunktus, SZTE ÁJTK): Hétköznapi nemzetközi jog

Március 7. szerda, 18 óra: Dr. Prónay Szabolcs (egyetemi adjunktus, SZTE GTK): Napjaink fogyasztási trendjei a marketing szemüvegén keresztül

Március 14. szerda, 18 óra: Dr. Görbe Tamás Ferenc (egyetemi adjunktus, SZTE TTIK): Szimmetria, mint eszköz - a bolygómozgástól az elemi részecskékig

Március 21. szerda, 18 óra: Dr. Karikó Sándor (főiskolai tanár, SZTE JGYPK): Ki a nevelés gazdája?

Április 4. szerda, 18 óra: Prof. Dr. Vécsei László (egyetemi tanár, SZTE ÁOK): Biomarkerek idegrendszeri kórképekben: terápiás döntések

Április 11. szerda, 18 óra: Kollár Árpád (rovatvezető, TiszatájOnline): A vers vajon mi?

Április 18. szerda, 18 óra: Prof. Dr. Rakonczai János (egyetemi tanár, SZTE TTIK): Globális környezeti kihívásaink, avagy mikor tér észre az emberiség

Április 25. szerda, 18 óra: Prof. Dr. Máté-Tóth András (egyetemi tanár, SZTE BTK): Sebezett kollektív identitás Kelet-Közép-Európában

Május 9. szerda, 18 óra: Prof. Dr. Karsai Krisztina (egyetemi tanár, SZTE ÁJTK): Újmódi BŰN ÉS régimódi BŰNHŐDÉS? A XXI. századi büntető igazságszolgáltatás kihívásai

Május 16. szerda, 18 óra: Prof. Dr. Hegyi Gabriella (tanszékvezető, PTE ETK Komplementer Medicina Tanszék; Yamamoto Intézet): A Hagyományos kínai orvoslás beilleszthetősége az Evidence Based Medicinába

*

Az előadás-sorozat része az EFOP-3.6.1-16-2016-00008 számú, „Intelligens élettudományi technológiák, módszertanok, alkalmazások fejlesztése és innovatív folyamatok, szolgáltatások kialakítása a szegedi tudásbázisra építve" című SZTE fejlesztési projektnek.