Kiemelt_Szabadegyetem_2019osz

Tradíció és megújulás az SZTE Szabadegyetem 2019 őszi programjának fókuszában

2019. szeptember 09.

Hadtörténeti és vegyészeti témák is szerepelnek az SZTE Szabadegyetem XXIV. szemeszterének kínálatában. A rendezvény-sorozat 2019 őszi programja alkalmat ad arra, hogy a Szegedi Tudományegyetem jeles oktatói és kutatói mellett vendég előadók is bemutassák eredményeiket az SZTE TIK kongresszusi termében szerdánként 18 órakor kezdődő SZTE Szabadegyetemen.

Tudománynépszerűsítő program az SZTE Szabadegyetem. A hallgatók számára kreditet érő előadás-sorozat a 2019-2020. tanév első szemeszterében is érdekes témákat kínál – a tradíció és a megújulás jegyében.

Hagyomány, hogy a Szegedi Tudományegyetem József Attila Tanulmányi és Információs Központ kongresszusi terme a szorgalmi időszakban szerdánként 18 órakor zsúfolásig megtelik, hiszen a kutatók legújabb eredményeire kíváncsi hallgatóság érdeklődik az SZTE Szabadegyetem-sorozatban kínált témakörök, előadások iránt. Az SZTE Szabadegyetem XXIV. szemesztere 2019. szeptember 11. és 2019. december 4. közötti 11 előadásának zömét (82 százalékát) a szegedi egyetem oktatói tartják. A vendég előadók is szakmájuk jeles képviselői.

– Az SZTE Szabadegyetem XXIV. szemeszterének nagy érdeklődésre számot tartó előadásain hallhatnak hadtörténeti és történelmi témákról éppen úgy, mint a vegyészeti kutatások újdonságairól. Célunk, hogy hallgatóink számára demonstráljuk a tudomány sokszínűségét, a tradíció és az innováció egymást erősítő folyamatát a Szegedi Tudományegyetemen – fogalmazott az SZTE nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettese. Prof. Dr. Zakar Péter hozzátette: az idei programkínálatot színesítik az élelmiszeripari és a pedagógiai témák. – Az SZTE most is arra törekszik, hogy kutatói, különösen a fiatalabb generációk képviselői megoszthassák az érdeklődőkkel nemzetközi téren is jelentős eredményeiket.

Az előző szemeszterekben megszokott módon adott a lehetőség, hogy az előadások végén kérdéseket tegyenek föl a hallgatók. Hagyomány az is, hogy az SZTE rögzíti a szabadegyetemi előadásokat. A tudománynépszerűsítő program-sorozat XXIV. szemeszterének az előadásai – az eddigiekhez hasonlatosan – utólag megtekinthetők lesznek az SZTE honlapján.

Az SZTE Szabadegyetem XXIV. szemeszter programja

2019. szeptember 11., 18 óra – Dr. Forró Lajos (Szegedi Tudományegyetem, Juhász Gyula Pedagógusképző Kar, főiskolai docens): Ítélet nélkül likvidálva – partizánmegtorlás a Délvidéken

2019. szeptember 18., 18 óra – Prof. Dr. Csejtei Dezső (Szegedi Tudományegyetem, Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar, egyetemi tanár): Spengler filozófiája

2019. szeptember 25., 18 óra – Prof. Dr. Csikány Tamás ezredes, Nemzeti Közszolgálati Egyetem, egyetemi tanár, a Hadtudományi Doktori Iskola vezetője): Napóleontól a szabadságharcig

2019. október 02., 18 óra – Dr. Janáky Csaba (Szegedi Tudományegyetem, Természettudományi és Informatikai Kar, egyetemi adjunktus): Szén-dioxid: ellenség vagy erőforrás?

2019. október 09., 18 óra – Dr. Kasik László (Szegedi Tudományegyetem, Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar, egyetemi docens): Társas problémáink megoldása – óvodától egyetemig

2019. október 16., 18 óra – Dr. Véha Antal (Szegedi Tudományegyetem, Mérnöki Kar, egyetemi tanár): Mindennapi kenyerünk és a mikotoxinok

2019. november 06., 18 óra – Dr. Kukovecz Ákos (Szegedi Tudományegyetem, Természettudományi és Informatikai Kar, egyetemi docens): Műtárgymesék – hamisítás és eredetiségvizsgálat kerámiákban és festményeken

2019. november 13., 18 óra – Dr. Almási Tibor (Szegedi Tudományegyetem, Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar, tanszékvezető egyetemi docens): Az Anjou-Magyarország oklevél hagyatéka