Bezár

Hírarchívum

Tehetségpontos képzőművészek négy héten át a Somogyi-könyvtárban

Tehetségpontos képzőművészek négy héten át a Somogyi-könyvtárban

2012. május 07.
4 perc

Négy héten át, május 3-tól hetente a hónap végéig az SZTE Tehetségpont négy fiatal művésze kiállításának ad otthont a Somogyi-könyvtár. Elsőként Szakács Nóra másodéves MSc matematika szakos hallgató, fotóművész képei kaptak helyet az első emeletei folyóirat-olvasó falain.

 

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A bibliotékában fiatal fotó-, szobrász-, grafikus- és festőművészek kapnak bemutatkozási lehetőséget az SZTE Tehetségpont és a városi könyvtár együttműködésének újabb állomásaként.

Korábban vegyészhallgatók – köztük Tehetségpont-tagok – „Alkimista műhelyükkel” népszerűsíthették szaktárgyukat a könyvtárba betérő fiataloknak, valamint egy énekművész Tehetségpont-tag önálló esttel is fellépett a Somogyiban. Emellett a Somogyi által gondozott, és Tandi Lajos főszerkesztésében megjelenő Szeged folyóiratban is lehetőséget kaptak a jó teljesítményekkel rendelkező egyetemisták a bemutatkozásra, az áprilisi számban mind a négy kiállítóval megismerkedhetnek az olvasók.

 

Érzékenyek a tehetségre

Somogyi.zip„A művészeti könyvtári részleg – ahol tehetséges kezdő, vagy kiforrott művészi megnyilatkozások is helyet kapnak – az a terep, amely a legjobban példázza azt az érzékenységet, ami a könyvtári szakma egészét jellemzi” – fogalmazott köszöntő szavaiban Palánkainé Sebők Zsuzsanna könyvtárigazgató. Hozzátette: az SZTE Tehetségponttal, annak képviselőivel, Badó Attila professzorral, a Szegedi Tehetséggondozó Tanács elnökével és Sófi Józseffel, a tanács tagjával kialakított együttműködés az első pillanattól kezdve gyümölcsöző projekt lehetőségével kecsegtetett, és remélik, hagyománnyá válik, hiszen az intézmény a Tehetségpont céljait azzal szeretné segíteni, hogy teret ad a támogatottak megmutatkozására.

 

Kettős adottság

Szakács Nóra a fotózásban megszokottól eltérően nem a pillanatot örökíti meg, hanem a saját érzéseit, gondolatait. Művészetének fő témája az ember és küzdelmei, félelmei, fájdalmai; együtt ábrázolva az életbe vetett bizalommal és a hittel. Szakács Nóra az SZTE Tehetségpont keretében működő Sófi József a Szegedi Tehetségekért Alapítvány révén már egy cambridge-i kiállításon, a Williams Art Galleryben is megmutathatta munkáit, amiről a BBC is tudósított. Idén az alapítvány fődíját is elnyerte.

A tárlat megnyitóján az SZTE Tehetségpont két zenészkiválósága lépett fel, Tóth-Fekete Nóra zongorán egy Schönberg-darabot játszott, majd Pálfi László énekművésszel kiegészülve egy Debussy által megzenésített Villon-vers hangzott el. A Szegedi Tehetséggondozó Tanácstól Hatvani László matematikus akadémikus, tanszékvezető egyetemi tanár mondta el megnyitó gondolatait. Úgy fogalmazott, kivételes szerencse, ha valaki művészi képességei révén gyönyörű fotókat tud készíteni. Ahhoz is kivételes tehetség és szerencse kell, hogy valaki kiváló lehessen a matematikában, az viszont igazán rendkívül ritka és különlegesen kivételes adománya a sorsnak, ha valaki mindkettőben jeleskedik – Szakács Nóra pedig ilyen.

A szenvedés misztériuma címet viselő tárlathoz megnyitó gondolatokat mondott Rigó Jenő jezsuita szerzetes. Azt mondta, a szenvedésnek sok neve van: balsors, balszerencse, tragédia, végzet… De van egy olyan neve is, amit csak a keresztények ismernek: kereszt – mely Szakács Nóra képein is megjelenik. „Arról teszünk bizonyságot, hogy a szenvedésben is lehet élet, és fakadhat belőle áldás” – összegzett az atya.

 

Tehetségek az Emlékkönyvtárban is

Május 3-án egy másik programon is részt vehettek a tehetségpontos hallgatók. Szőkefalvi-Nagy Erzsébet főkönyvtáros, a gyűjteményi osztály vezetője szemezgetett a Sófi-alapítvány által támogatott hallgatók egy csoportjának az Emlékkönyvtár ritka köteteiből. A hallgatók megcsodálhattak – többek között – egy római kori úttérképtekercset, a Tabula Peutingeriana másolatának Somogyi-könyvtárbeli, a maga nemében szinte unikális példányát. A főkönyvtáros igyekezett minden hallgatói igényt kielégíteni, így a biológusok, a vegyészek és orvostanhallgatók is hallhattak érdekességeket, például szemügyre vehették az első magyar élettankönyvet, melyet Rácz Sámuel jegyzett, de számos különleges ex libris is előkerült.

 

További kiállítások:

 

2012. május 10. (csütörtök) 17 óra

Szabad asszociációk – Egeresi Nóra Ilona szobrászművész kiállítása.

A tárlatot megnyitja Szekeres Ferenc tervezőgrafikus.

Közreműködik: Tóth-Fekete Nóra (zongora)

A kiállítás megtekinthető május 10-tól 16-ig.

 

2012. május 17. (csütörtök) 17 óra

„ami mondható / rajz írás a papíron / fekete fehér” (Sajó László: 222 haiku, részlet)

– Fehér Mária grafikusművész kiállítása.

A tárlatot megnyitja Posta Piroska, a csongrádi Stéhlik Lajos Képzőművészeti Kör vezetője, a Múzsa Alapfokú Művészeti Iskola tanára.

Közreműködik: Szabó Éva (zongora)

A kiállítás megtekinthető május 17-től 23-ig.

 

2012. május 24. (csütörtök) 17 óra

Gyerekkor – Vinkó Leó festőművész kiállítása.

A tárlatot megnyitja Molnár Sándor, az SZTE JGYPK Rajz-művészettörténeti Tanszék adjunktusa.

Közreműködik: Tóth-Fekete Nóra (zongora)

A kiállítás megtekinthető 2012. május 24-től 30-ig.

 

M. A.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek