kiemelt

Szegedre érkezett a Nobel-díjas Schally is

2012. március 20.

A Szent-Györgyi Albert Konferencia meghívott Nobel-díjas előadói közül Andrew V. Schally március 20-án érkezett meg Szegedre. Március 21-én középiskolás diákokkal találkozik.

„Nagy öröm, hogy Szegedre jöhettem, számos együttműködést és kiváló barátokat jelent nekem ez a város” – jelentette ki Andrew V. Schally. A professzor elismeréssel szólt szegedi tudományos kapcsolatairól. A március 20-án délután az újszegedi Hotel Forrásban megszálló tudós elárulta: megérezte az időeltolódást, és az útját némileg nehezítette, hogy Londonban elkeveredett a csomagja. Schally professzor nem először jár Szegeden. Mostani gazdag programjának része, hogy március 21-én délelőtt ellátogat a szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium egyik biológia tagozatos osztályába.

Andrew V. Schally szegedi kapcsolata Telegdy Gyulához, a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara Kórélettani Intézete professor emeritusához kötődik, akivel 1982-ben, Velencében találkozott először egy konferencián. A szegedi professzor és kutatócsoportja az idegrendszerrel foglalkozik, míg a Nobel-díjas kutató elsősorban a rákkutatással, rákterápiával kapcsolatos anyagokkal. Felmerült, hogy azokat az anyagokat, amiket a ráknál tesztelnek, megvizsgálják az idegrendszer vonatkozásában is. Ismeretes ugyanis, hogy a betegek idegrendszerét is gyakran megviseli a daganattal járó terápia, depresszió és pánikbetegség léphet fel. Ezért jó, ha a rákgyógyításra használt szer az idegrendszerre is hatással tud lenni – magyarázta a kutatót szállására kísérő Telegdy Gyula. A kapcsolat eredményeként mintegy negyven dolgozat született. Persze sok millió dollár és 10-15 év kell, mire a kikísérletezett anyagokból gyógyszer lesz.

Andrew V. Schally három kulcsfontosságú hormon leírásáért kapott (megosztott) Nobel-díjat 1977-ben. Ő tisztázta, hogy az ideg- és a hormonális rendszer között kapcsolat áll fenn, amely az agyalapon, az idegrendszer által produkált hormonokon keresztül jön létre.

A Nobel-díjas kutató korábban Telegdy Gyula vendége volt Szegeden. 2007-ben Andrew Schally a szegedi universitas díszdoktori kitüntetését is elnyerte, de akkor a professzor nem tudta átvenni oklevelét, ezért a mostani jubileumi Szent-Györgyi Konferencián, március 23-án tartják a ceremóniát.

SZTEpress

schallyfot.zip
Andrew V. Schally is megérkezett Szegedre

További híreink:

Konferenciák II.: Antitestek, EMBO-előadás és Tbc-világnap

Szegeden lombosodhat a Tudományok Fája

Nobel ülésszak V.: Osztódó sejtek, kikristályosított fehérjék

Konferenciák I.: Gőzerővel megindult a tanácskozás-sorozat

Szenvedély kell a tudományhoz – középiskolások faggatták a Nobel-díjasokat

A Magyar Orvostanhallgatók Egyesülete (MOE) kérdezett Ole Petersentől

Nobel ülésszak IV.: „A természettudományos munka jó móka”

Nobel-díjas szegedi díszdoktort avattak a Szent-Györgyi-tanácskozáson