Hajós Alfréd-tervvel az egyetemi sport fejlesztéséért

2013. április 04.

A magyar felsőoktatási testnevelés és sport 2013 és 2020 közötti szakmai programját a XXXI. OTDK Testnevelés- és Sporttudományi Szekcióján mutatták be a Szegedi Tudományegyetemen.

DSC09609A XXXI. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Testnevelés- és Sporttudományi Szekciójának nyitórendezvényéhez kapcsolódva ismerhették meg a sajtó képviselői április 4-én a Hajós Alfréd-tervet. Az egyik legnagyobb magyar sportolóról, az első magyar olimpiai bajnoki címet szerző úszóról elnevezett programot tavaly fogadta el a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (MEFS), a dokumentum a magyar felsőoktatás sportjának 2013 és 2020 közötti fejlesztési elképzeléseit tartalmazza.

A MEFS elnöke, Kiss Ádám elmondta: szervezetük az elmúlt évek törvényi változásai kapcsán hármas feladatot kapott. Egyrészt támogatnia kell a nemzetközi élsportban, a hazai élsportban, illetve az egyetemek közötti versenysportban szerepet vállaló hallgatókat, másrészt változást kell elérnie a magyar felsőoktatásban részt vevő fiatalok sporttal, mozgással kapcsolatos hozzáállásán, harmadrészt mindent el kell követnie az egyetemi sport infrastruktúrájának javításáért. Az egyetemista élsportolók számára – árulta el – kettős életpályamodellt alkotnának, ösztöndíjakkal segítenék őket. A szabadidősport területén úgynevezett SportPont Programot indítanak a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával karöltve a sport és az egészséges életmód népszerűsítésére. Határozott szándék, hogy a rendszeresen mozgó egyetemisták jelenleg tízszázalékos arányát hat-nyolc éven belül legalább megkétszerezzék. A Hajós Alfréd-terv mindemellett hosszú távú célként jelöli ki a felsőoktatási intézmények sportinfrastruktúra-fejlesztését. A szakember bejelentette: az elképzések között az is szerepel, hogy – pozitív kormánydöntés esetén – Budapest pályázik a 2019-es nyári Universiade, az egyetemisták legnagyobb sportseregszemléjének megrendezésére.

DSC09629A programot a sajtótájékoztatón Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora is méltatta. – A magyar felsőoktatási intézményekben a sportolás nem áll az őt megillető helyen, ez teljesen egyértelmű. Ugyanakkor tisztában kell lennünk azzal, hogy a fiatalok mozgás, sport iránti hozzáállását és az infrastruktúra fejlesztését nem lehet egymástól elválasztani, a kettő szorosan összefügg. Az SZTE ebből a szempontból a középmezőnyben helyezkedik el. Annyi bizonyos, hogy szebb, modernebb, kulturáltabb körülmények között ugyanis mindenki szívesebben mozdul meg, külföldi tapasztalataim is alátámasztják ezt. A MEFS által megalkotott program jó irány. Remélem, a Hajós Alfréd-terv változtat a jelenlegi helyzeten, s meglesz a fejlesztésekhez szükséges központi akarat és támogatás – fejtegette az akadémikus.

Galambos Gábor, az SZTE egyetemi sportért felelős rektori megbízottja reményét fejezte ki, hogy a Tisza-parti universitas diákjai számára is jobb körülményeket teremtenek majd a Hajós Alfréd-terv beruházásai. – Nem véletlenül adnak a multinacionális cégek dolgozóiknak golf-, tenisz- vagy uszodabérletet, pontosan tudják, hogy az egész napi szellemi megterhelést követően a fizikai megterhelés másnap jobb szellemi teljesítményt eredményez – beszélt a mozgás pozitív hatásairól.

Balogh László, a XXXI. OTDK Testnevelés- és Sporttudományi Szekció ügyvezető elnöke azt mondta, bízik benne, hogy a Hajós Alfréd-terv mögött források is húzódnak majd, s prioritást fog élvezni a következő években, figyelembe véve, hogy a sport most nemzetstratégiai ágazat. – A magyar felsőoktatásnak olyan szüksége volt erre a programra, mint az éhezőnek a falat kenyérre. Az egyetemi testnevelés és sport siralmas állapotban leledzik, kevés a jól képzett testnevelő a felsőoktatásban, nincs kimunkált rendszer, minden ad-hoc módon működik. Örömteli, hogy a hallgatóknak van igényük a mozgásra, de nem meglepő, hogy a fenti okok miatt általában az első félévben elmegy tőle a kedvük – sorolta a gondokat.

A szegedi önkormányzat nevében végül Hüvös László, a sportért is felelős humán közszolgáltatási tanácsnok annak a véleményének adott hangot, hogy az egyetem és az önkormányzat egymásra ítéltetett, a sportot érintő infrastrukturális beruházásokban és a későbbi fenntartásban, működtetésben is szorosan együtt kell működnie.