Új alapítvány mutatkozott be az orvosi OTDK nyitányán

2013. április 02.

A Szegedi Orvosbiológiai Kutatások Jövőjéért Alapítvány a szegedi tudományos élet feltételeinek javításáért, a kutatói utánpótlás-nevelés segítéséért jött létre, a tehetséggondozásban szorosan kapcsolódva a tudományos diákköri mozgalomhoz.

A XXXI. OTDK Orvos- és Egészségtudományi Szekcióját április 2–5. között a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi, Fogorvostudományi, Gyógyszerésztudományi, illetve Egészségtudományi és Szociális Képzési Kara közösen rendezi meg. A kongresszusra érkező hallgatók az elméleti és klinikai orvostudomány, a fogorvostudomány, gyógyszerésztudomány, valamint az egészségtudomány területén végzett kutatómunkájuk eredményeit fogják bemutatni. 66 tagozatban 24 intézményből/karról csaknem 500 résztvevő fiatal képviseli Szegeden a felsőoktatás jövőjét, a szorgalmat és a tehetséget. Az esemény díszvendége Bert Sakmann Nobel-díjas német fiziológus. A rendezvényt április 2-án kora délután sajtótájékoztató vezette fel az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban.

Ezen elhangzott: megalakult a Szegedi Orvosbiológiai Kutatások Jövőjéért Alapítvány. Varró András kuratóriumi elnök elárulta, a tavaly kilenc Nobel-díjas tudós részvételével megtartott Szent-Györgyi Albert-emlékkonferencia adta az ötletet az alapítvány létrehozására. A rövid távú cél, hogy minden évben egy kiemelkedő szegedi konferencia színvonalát növeljék úgy, hogy Nobel-díjas kutatókat hoznak Szegedre, míg hosszabb távon a helyi orvosbiológiai kutatások, majd más tudományterületek feltételrendszerét kívánják javítani ösztöndíjak, kutatói és egyéb díjak alapításával. Elkötelezettek a tehetséges itthon tartása mellett is. Már életre hívták a Szent-Györgyi Talentum Díjat, melyet 500 ezer forint támogatással minden esztendőben az a 35 éven aluli kutató nyerhet el, kinek publikációja a legnagyobb tudományos visszhanggal járt.

Vécsei László, a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar dékánja a fakultás nevében üdvözölte a kezdeményezést. Megjegyezte, a zászlóbontásnál nem is lehetne alkalmasabb időpontot találni az OTDK-nál, hiszen a tudomány innen ered, a diákköri konferencia szemléletet ad, s évtizedes barátságokat is szül. Ormos Pál, az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont főigazgatója bejelentette, az SZBK stratégiai partnere lesz az alapítványnak, ugyanúgy, ahogy szerves kapcsolatban élve segíti a Szegedi Tudományegyetem oktató- és kutatómunkáját is.

Szeged város képviseletében Tóth Károly, a közgyűlés kulturális, egyházügyi, közművelődési és

idegenforgalmi bizottságának tagja szólt. Mint mondta, az önkormányzat saját lehetőségeihez mérten segíteni fogja az alapítványt, hiszen tisztában van vele: az egyetem sikerei, eredményei a város sikerei és eredményei is egyben. B. Nagy László Csongrád megyei kormánymegbízott jelezte, a megyei kormányhivatal is stratégia partnerként támogatja a kezdeményezést, államigazgatási téren praktikus, rugalmas és gyors eljárási rendet biztosítva számára. Egyúttal közölte, a kormány március 8-i ülésén vissza nem térítendő önerő-támogatást szavazott meg az SZTE egyes uniós pályázataihoz.

A sort az universitas ipari-innovációs partnerei folytatták. Szombathelyi Zsolt, a Richter Gedeon NyRt. kutatási igazgatója kijelentette: szép dolog a múlt, de 112 éves vállalkozásuk szerint a jövő csak akkor biztos, ha megfelelő szürkeállománnyal építjük. Ezzel magyarázta, hogy a Richter Gedeon minden eszközével a magas színvonalú oktatás és kutatás mellett áll, illetve felkarolja az ezeken a területeken megvalósuló rendezvényeket, kezdeményezéseket. Erős László, a Sanofi Aventis Zrt. orvosigazgatóságért és egészséggazdaságért felelős vezetője is csatlakozott hozzá, mondván: a betegek gyógyulását elősegítő új eljárások, technikák és módszerek igen nehezen születnének meg olyan szerveződések nélkül, mint amilyen a Szegedi Orvosbiológiai Kutatások Jövőjéért Alapítvány.

Szendrő Péter, az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke kifejezte köszönetét, hogy az alapítvány ebben az évben az OTDK rendezvénysorozatát választotta bemutatkozása színhelyéül. – Az alapítvány támogatása azért fontos, mert a felsőoktatási tehetséggondozás nem belügy, hanem a nemzet ügye. A legjobbak versenyével meg kívánjuk szólítani a társadalmat, a közéletet, a vállalkozásokat, a munkáltatókat, hogy a felsőoktatás igenis jól működik, minőségi módon képzi az utánpótlást. Az OTDK szerepe pedig az értelmiségi elit kinevelése – szögezte le. Hozzátette: a statisztikák szerint a felsőévesek 8-12 százaléka vesz részt a diákköri mozgalomban, mely a PhD-képzés előszobájának is tekinthető. Minden tíz sikeres PhD-doktorból nyolc volt TDK-s – árulta el.

Boros Mihály, a XXXI. OTDK Orvos- és Egészségtudományi Szekció ügyvezető elnöke egyetértett az OTDT elnökével. Hangsúlyozta: az Országos Tudományos Diákköri Tanács, az Országos Tudományos Diákköri Mozgalom és a Szegedi Orvosbiológiai Kutatások Jövőjéért Alapítvány csak profitálhatnak a közös megjelenésből, az együttműködésből. Végezetül örömét fejezte ki, hogy a Nobel-díjas Bert Sakmann elfogadta a meghívást a konferenciára, s részvételével emeli annak rangját.

SZTEinfo

A rendezvény a „TÁMOP-4.2.3-12/1/KONV-2012-0035, Tudományos eredmények elismerése és disszeminácója a Szegedi Tudományegyetemen” program támogatásával valósult meg.

uszt_logo_rgb Infoblokk3_ESZA_egyes