OTDK_megnyito_kiemelt

Szegeden kezdődött el a XXXI. OTDK

Megnyitotta a sort az állam- és jogtudományi szekció – március 25-én Szegeden kezdődött el a XXXI. Országos Tudományos Diákköri Konferencia. A megnyitón Klinghammer István, az Emberi Erőforrások Minisztériuma felsőoktatásért felelős államtitkára köszöntötte a résztvevőket.

– Sok helyen jártam a világon, de sehol nem láttam a Tudományos Diákköri Konferenciához hasonlót. Unikum ez, melyre méltán lehetünk büszkék. Különösképpen örülök, hogy a konferencia négy szekcióját is a Szegedi Tudományegyetem szervezi – mondta Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora a XXXI. Országos Tudományos Diákköri Konferencia, valamint az állam- és jogtudományi szekció nyitóünnepségén.

A József Attila Tanulmányi és Információs Központba március 25-én közel 900 vendéget vártak. Az állam-és jogtudományi szekcióra ugyanis határon innen és túlról 14 felsőoktatási intézményből 520 hallgató és 330 oktató érkezett. A szekcióba 311 hallgató 299 dolgozatot nevezett, melyek 34 tagozatban versenyeznek.

A megnyitón Szabó Gábort követően beszédet mondottak a XXXI. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Állam- és Jogtudományi Szekciójának elnökségi tagjai.

Klinghammer István, az Emberi Erőforrások Minisztériuma felsőoktatásért felelős államtitkára öt fő gondolat köré építette fel beszédét: korszerűség, nyitottság, értékőrzés, minőség, tudás – mind az öt közös a magyar egyetemek ars poeticájában, ezek az intézmények közötti összekötő kapcsok, a magyar egyetemek pázmányi öröksége.

– Végignézve az elnökség tagjai és az első padsorok között, nem látok olyat, aki ne lett volna OTDK-s. Az itt megjelent fiatalok egy olyan klub tagjai, akik többet akarnak, többet tudnak, szorgalommal felvértezettek. Megtalálták a műhelyt, megtalálták a mestert – fogalmazott Szendrő Péter. Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) elnöke emlékeztetett: az OTDK sajátos hagyományokkal rendelkezik és nagyszerű műsorokkal. Különlegessége, hogy a diákok is bírálják egymást. A minősége dinamikusan fejlődik: idén 5 ezer hallgató 13 ezer dolgozatot adott be, melyek 16 szekció 400 tagozatán mérettetnek meg. – Ez a legmagasabb színvonalú tudományos rendezvény, amit ma Szegeden kezdünk meg – fogalmazott. Kiemelte a tehetséggondozás fontosságát. Máthé Gábornak, az OTDT Állam- és Jogtudományi Szakmai Bizottsága elnökének egy jogászhallgató 1891-es indexével kedveskedett, melyre egy párizsi ócskapiacon bukkant – benne az összes nagy jogi professzor aláírásával.

Máthé Gábor személyes élményét elevenítette fel: 1963-ban másodéves jogászhallgatóként érkezett Szegedre a Jogász Diákköri Konferenciára. Konflisra ülve vonult a pályaudvarról a belvárosba. Akkor 29 dolgozatot neveztek a konferenciára, a résztvevők másfél-két órán keresztül vitáztak egy-egy adott témáról. Máthé Gábor fontosnak tartaná, hogy csak a legjobb dolgozatok juthassanak el a konferenciára, ezért azt javasolta: a jövőben legyenek elődöntők.

Mezey Barna, a Magyar Rektori Konferencia elnöke nem hinné, hogy a mennyiség a minőség rovására menne, s azt sem bánja, hogy az elmúlt években nőtt az egyetemek lélekszáma. Hiszen a felsőoktatási intézmények nevelik ki a tudományos elit bázisát. Az egyetemek feladata a tehetségkeresés, a tehetségmentés, ha nincsenek egyetemek, nincs tudományos világ sem.

Szabó Imre, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar dékánja záróbeszédében kiemelte: a házigazda feladata, hogy jó helyet, jó programokat és társaságot biztosítson. Szent-Györgyi Albert szavait idézte: azon túl, hogy az egyetemek feladata gyűjteni a tudást, továbbfejleszteni, és azt átadni, a Szegedi Tudományegyetemnek van még egy küldetése: hogy a nagy magyar Alföldnek szellemi központja legyen. – Cáfolják meg ezt a gondolatot. Legyenek a magyar tudományosság ifjúságának tudományos központjai – fejezte be beszédét.

A megnyitót színvonalas műsorokkal tűzdelték: Ragány Zoltán, a Szegedi Nyomozó Ügyészség ügyésze, az SZTE ÁJTK Római Jogi Tanszékének oktatója énekelt. A Szegedi Nemzeti Színház társulatából Szilágyi Annamária, Borovics Tamás és Gömöri Krisztián adott elő három kabaréjelenetet.

Az állam- és jogtudományi szekció március 26-án a tagozati ülésekkel folytatódik. Az ünnepélyes eredményhirdetést március 27-én, szerdán 10 órától rendezik a József Attila Tanulmányi és Információs Központban.

szöveg: Bobkó Anna,
fotók: Ócsai Gábor

OTDK_megnyito_galéria
Az OTDK megnyitóján készült képek itt megtekinthetők