SZTEinfo Egyetemi Hírlevél

A Szegedi Tudományegyetem havi hírlevele – 2016. május

A szegedi egyetem oktatói kapták a Moore-díjat
Az SZTE oktatói, Bánhelyi Balázs, Csendes Tibor és Krisztin Tibor bécsi kollégájukkal, Arnold Neumaierrel E. M. Wright közel hatvan éves híres sejtését igazolták egy késleltetett differenciál-egyenlet megoldásainak konvergenciájáról. Ezért nekik ítélték oda az idei Moore-díjat a megbízható számítások terén.
 
Két szegedi fizikus is elnyerte a Breakthrough Prize-t
A gravitációs hullámok kimutatásáért díjazott LIGO csoport tagjaiként, az SZTE TTIK Fizikai Intézet két munkatársa, Dr. Gergely Árpád László és Tápai Márton is részesült az alapvető fizikai eredmények elismerésére alapított 3 millió dollár összdíjazású Breakthrough Prize-ból.
 
Együttműködési megállapodás a FernUniversität in Hagen és az SZTE között
Az SZTE Gazdaságtudományi Kar hallgatói kurzusok beszámításával szerezhetnek államilag elismert, németországi diplomát, a hageni egyetem hallgatói pedig magyarországi végzettséget - az erről szóló együttműködési megállapodást Prof. Dr. Ada Pellert és Prof. Dr. Szabó Gábor rektorok írták alá.
 
Két keréken száguldó genetikus
Munkaidejükben gyógyíthatatlan betegségek ellenszerét keresik, innovatív találmányok megálmodói vagy éppen a világűr rejtelmeit kutatják. Mire cserélik a fehér köpenyt munka után? Hogyan töltik szabadidejüket a Szegedi Tudományegyetem kutatói? Új rovatunkban ezt a témát járjuk körbe. Elsőként Boldogkői Zsolttal beszélgettünk.
 
Nobel-díjas tudósoktól tanulhatnak az SZTE leendő hallgatói
Új dimenziók nyílnak a szegedi tehetséggondozásban Bert Sakmann Nobel-díjas tudós igazgatásával. A Szegedi Tudós Akadémia célja: Magyarországon tartani a legtehetségesebb kutatókat, és megteremteni a Nobel-díj elnyerésének lehetőségeit. A programot évente mintegy 30 millió forinttal támogatja az SZTE.
 
A kutató álma: mások számára hasznosat felfedezni
Öt éven át kutathat a Lendület program támogatásával Dr. Papp Tamás, aki a mikrobiológián belül, a mikroszkopikus gombák kutatásával foglalkozik.
 
Megduplázódhat a Stipendium Hungaricum programmal érkező külföldi hallgatók száma az SZTE-n
Az előzetes jelentkezések alapján közel 600 külföldi fiatal érdeklődött első helyen az SZTE teljes idejű idegen nyelvi képzései iránt. A jelentkezések szinte az Egyetem teljes idegen nyelvű képzési palettáját lefedik. A jelentős létszámnövekedés nemcsak az universitas, hanem Szeged város életére is hatással lehet.
 
Nemzetközi innovációs versenyen nyert különdíjat az SZTE hallgatója
Bevásárlós mobil alkalmazással nyerte el Bálint Karola, az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar első éves programtervező informatikus szakos hallgatója az Oracle Academy díját az Intel világversenyén (Intel ISEF). A ShopMap nevű app-on saját bevásárló listánkat jeleníthetjük meg, majd az okos alkalmazás optimális útvonalat határoz meg a boltban, hogy a lehető leggyorsabban és leghatékonyabban találjuk meg a vásárolni kívánt termékeket.
 
A szakdolgozókat köszöntötték az Ápolók Nemzetközi Napján
Emlékplakettel és díszoklevéllel ismerték el az egészségügyi szakdolgozók munkáját az SZTE-n az Ápolók Nemzetközi Napján. A legjobb gyakorlóhely címet a Traumatológiai Klinika fekvőbeteg-ellátó osztályai nyerték.
 
Újabb bravúros műtét a szegedi egyetem fül-orr-gégészeti klinikáján
Egy láthatatlan, hallást segítő készüléket ültettek be egy páciensbe a Szegedi Tudományegyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikán. A műtét fontosságát és szakmai jelentőségét jelzi, hogy a beavatkozásra külföldi szakértők is érkeztek. Az intézetet igazgató Dr. Rovó László professzor az első ilyen beavatkozást novemberben végezte, akkor egy monori édesanyát műtöttek meg.

Innovatív, légnevesítéshez kapcsolódó szoftvert fejlesztett az SZTE hallgatója
Oktatási célra fejlesztett interaktív pszichrometriai szoftvert Erdélyi Péter, az SZTE élelmiszermérnök szakos hallgatója. Az SZTE Innovációs Díjjal, és OTDK első helyezéssel elismert újítás az élelmiszeriparban is hatékonyan alkalmazható.
Akár 2.1 tonnát is elbír az SZTE fejlesztésű speciális csavar
Az iparban is jól alkalmazható az SZTE Formula Student csapata által kifejlesztett speciális fejkialakítású csavar, amelynél a meghúzáskor, a szerszám által közölt erő a fej sugarára merőlegesen hat, ezzel kiküszöbölve a káros erőhatásokat. A mindössze 1.9 gramm súlyú M6x22-es csavar speciális hőkezeléssel akár 2.1 tonnát is elbír.

 
Díjazták az SZTE 200 legtehetségesebb hallgatóját
200 tehetséges hallgató részesült közel 10 millió forint értékű ösztöndíjban az SZTE hagyományos díjkiosztóján. A Talent díjak és a Kiválósági lista tagságok mellett az Év Tehetsége, az esélyegyenlőségi, a vállalati és az MNB ösztöndíjait is átadták.
Sófi Alapítvány: 15 év, 17 millió forint támogatás 140 ösztöndíjasnak
Mérlegre teszik a tehetségeket a Szegedi Tudományegyetemhez kötődő Sófi magánalapítvány és az SZTE Tehetségpont pályázatai. Számvetésre kértük a sikeres kutatóból tehetős vállalkozóvá lett, 15 éve magánalapítványt működtető, a szegedi tehetségeket támogató 3 gyermekes családapát, Sófi Józsefet.

Ki lesz a Befutó? Fizetett gyakornoki program kommunikáció szakosoknak
Folytatódik a Befutó névvel indított gyakornoki program az SZTE Kommunikáció – és Médiatudományi Tanszékén. Idén hét szervezet – turisztikai, telekommunikációs cégek és médiavállalkozások – biztosít fizetett gyakornoki helyet a szegedi hallgatóknak.



 
SZTE Közkapcsolati Igazgatóság 2016
 
Copyright © 2016. Szegedi Tudományegyetem, Minden jog fenntartva

hírlevél leíratkozás
 






This email was sent to *|EMAIL|*
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
*|LIST:ADDRESSLINE|*

*|REWARDS|*