SZTEinfo Egyetemi Hírlevél

A Szegedi Tudományegyetem havi hírlevele – 2017. január

Magyarország legzöldebb egyeteme az SZTE
Továbbra is Magyarország legzöldebb felsőoktatási intézménye a Szegedi Tudományegyetem a világ zöld egyetemeit rangsoroló GreenMetric felmérésben. Az Indonéziai Egyetem által készített legújabb rangsorban a szegedi egyetem Európán belül a 45. helyen végzett. A belvárosokban fekvő és működő intézmények közül világviszonylatban a 14. legzöldebb az SZTE.

Duális képzésről állapodott meg az SZTE és a Coca Cola
Közös duális képzés indításáról írt alá megállapodást a Szegedi Tudományegyetem és a Coca Cola HBC Magyarország. Az együttműködés értelmében a szegedi egyetem élelmiszermérnök szakos hallgatói szerezhetnek tanulmányaik alatt munkatapasztalatot a cég dunaharaszti üdítőital-palackozójában.

Hagyományteremtő doktori ünnepség a Szegedi Tudományegyetemen
Először vették át közös ünnepségen oklevelüket a habilitált és a PhD fokozatot szerzett avatandó doktorok a Szegedi Tudományegyetemen. Az SZTE Szenátusi ülésén 20 habilitált oktatót és 61 PhD-st ünnepeltek.

Klasszikus és vadiúj képzésekről a bölcsészek nyílt napján
Információözön és jelmezbe bújt hostesek a standokon, érdeklődőktől zsúfolt folyosók. A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar nyílt napján, a kerekasztal-beszélgetésen a legdinamikusabban fejlődő iparág, az angolul SSC-nek rövidített szolgáltató központokban szükséges, a kreatív bölcsészképzéseken megszerezhető készségekről is szó esett.

Stratégiai együttműködés az SZTE és a Hobré BV között
Stratégiai megállapodás aláírásával erősítette meg eddigi együttműködését a Szegedi Tudományegyetem és az online mérőműszereket gyártó és forgalmazó Hobré Instruments BV. A holland vállalat támogatja az SZTE tehetséggondozási törekvéseit és részt vesz a duális képzésben is.

Koszorúztak és kitüntetéseket vettek át az SZTE polgárai is a magyar kultúra napján
A Magyar Kultúra Napja alkalmából szervezett városi ünnepségeken a Szegedi Tudományegyetem többszörösen is képviseltette magát. A Kölcsey-szobornál 2 koszorúval tisztelgett az SZTE, míg a díjátadó ünnepségen elismert 15 alkotó és közösség kétharmada különböző módon, de kötődik az egyetemhez.

Díjazott orvosok párban a családban és a munkában
A L’Oreál Unesco díjas Farkas Klaudia és a Junior Príma díjat elnyert Maléth József orvosházaspár, a 8 hónapos Marci boldog szülei. Mindkét díjazott az SZTE Általános Orvostudományi Karhoz és az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központhoz tartozó I. számú Belgyógyászati Klinikán dolgozik: egyikük gyógyítóként, a másikuk kutatóorvosként. A párra hulló díjeső után beszélgettünk.

A sejteknél nincs szombat vagy vasárnap
Magyarországon évente 40-50 ezer ember kap stroke-ot, minden 10. percben valaki kórházba kerül stroke miatt. Az agyi érkatasztrófát túlélők közel fele részben vagy teljesen mások segítségére szorul, a szélütés egyik következménye lehet az aphasia, vagyis a beszédzavar. A Szegedi Tudományegyetem két kutatója, Ivaskó Lívia és Tóth Alinka által kidolgozott beszéd-rehabilitációs eljárást a Szegedi Tudományegyetem Innovációs Díjjal ismerte el.

„Akinek van attraktora, az azért már csinált valamit a matematikában” – Krisztin Tibort, az SZTE professzorát kérdeztük
A matematikus Krisztin Tibor a Szegedi Tudományegyetem tanszékvezető egyetemi tanára, a dinamikus rendszerek és késleltetett differenciálegyenletek nemzetközi elismertségnek örvendő szakértője. A Szele Tibor Emlékéremmel kitüntetett professzort az első tudományos közleménye ihlette festmény alatt, egy jordániai diák vizsgáztatását követően kérdeztük problémákról és megoldásokról, mesterekről és tanítványokról, munkáról és kedvtelésekről.

Átadták a tanár szakos hallgatók Klebelsberg Képzési Ösztöndíjait
A Szegedi Tudományegyetem 78 osztatlan tanárképzésben részt vevő hallgatója részesül a 2016/2017-es tanévben Klebelsberg Képzési Ösztöndíjban. Ezzel az eredménnyel a vidéki pedagógusképző intézmények között az SZTE teljesített a legjobban.

Egyetemi versenyeket hirdet az SZTE Kulturális Iroda
Fotópályázatot, vers- és prózamondó versenyt, képzőművészeti- és verspályázatot hirdet a Szegedi Tudományegyetem Kulturális Irodája nappali tagozatos hallgatók számára.

SZTE Közkapcsolati Igazgatóság 2017