SZTEinfo Egyetemi Hírlevél

A Szegedi Tudományegyetem havi hírlevele – 2018. december

Nyolcadik éve a legzöldebb magyarországi egyetem az SZTE
Világ és európai viszonylatban is javított „zöld eredményén” a Szegedi Tudományegyetem. A GreenMetric 2018-as világrangsorában az SZTE a 77., és a korábbi 88. helyről úgy lépett előrébb, hogy egyetlen év alatt 100 intézménnyel több töltötte ki a zöld kérdőívet. Az SZTE az európai green-listán a 34., Magyarországon őrzi pozícióját: a legzöldebb egyetem.

Egyedülálló együttműködést alakított ki az SZTE és az Orosházi Táncsics Mihály Gimnázium
Az országban egyedülálló együttműködést alakított ki a Szegedi Tudományegyetem, Orosháza Város Önkormányzata, a Békéscsabai Tankerületi Központ és az Orosházi Táncsics Mihály Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium. A felek – a korábbi, 2011-ben megkötött megállapodást kibővítve – meghatározták a kölcsönös együttműködést az alapfokú és a középfokú köznevelés, a szak- és felnőttképzés, valamint a felsőoktatás területén.

Új laboratórium a Szegedi Tudományegyetem Bőrgyógyászati Klinikáján
Uniós támogatásból alakítottak ki új laboratóriumot az SZTE Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinikáján. Az új infrastruktúrának köszönhetően lehetőség nyílik primer, ős- és progenitor sejtek, szövetek izolálására, sejtterápiás készítmények fejlesztésére és ipari méretű gyógyszerhatástani mérések elvégzésére is.

Nemzetközi elismerésben részesült Dr. Kemény Lajos, az SZTE egyetemi tanára
Dr. Kemény Lajos, az SZTE Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika tanszékvezető egyetemi tanára az International League of Dermatological Societies "ILDS Certificate of Appreciation for International Leadership" díjat vehette át.

Az SZTE két jeles kutatója is tagja a Young Academy of Europe szervezetnek
Az európai tudományos élet vérkeringésébe kerültek, uniós szintű szakpolitikai döntéseket befolyásolhatnak véleményükkel a Young Academy of Europe tagjai. Az YAE szervezetébe választották a Szegedi Tudományegyetem két jeles ifjú kutatóját, Janáky Csabát és Röst Gergelyt. Az SZTE munkatársai legutóbb a nyílt hozzáférésű publikációk finanszírozásáról fejtették ki álláspontjukat, egy szegedi publikációs modellt is felmutatva.

Bonyhádi csapat nyerte az SZTE hetedik Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyt
Heidelbergbe utazhat az SZTE hetedik Szent-Györgyi Tanulmányi Verseny győztes csapata, a Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnáziumból a Völgységi Favoritok formáció. A vetélkedő két kérdése is az SZTE rektori hivatala díszterméhez kötődött a döntőn, amelyet a fotókon is ábrázolt helyszínen rendeztek decemberben.

Az SZTE 228 polgára nyerte el az Új Nemzeti Kiválóság Program támogatását
Fiatal tehetségeit ünnepelte a Szegedi Tudományegyetem 2018 decemberén: az Új Nemzeti Kiválóság Program ösztöndíját elnyert 228 hallgató és kutató vehette át a támogatásról szóló oklevelet.

Gábor Dénes-díj a 13 szabadalommal rendelkező Kónya Zoltánnak, az SZTE professzorának
„Találjuk fel a jövőt!” A Nobel-díjas Gábor Dénestől származó mondatot választotta mottóul a műszaki-szellemi alkotások, a mérnöki munka, a technológiai fejlesztés elismerését célul tűző NOVOFER Alapítvány. A civil szervezet rangos Gábor Dénes-díjával ismerték el Prof. Dr. Kónya Zoltán munkáját. Ebből az alkalomból – többek között – a találmányairól is kérdeztük az SZTE tudományos és innovációs rektorhelyettesét.

Ismét lehet pályázni az SZTE Innovációs Díjra
A Szegedi Tudományegyetem ismét meghirdeti az SZTE Innovációs Díj pályázatot. Az egyetemi kutatók és hallgatók pályamunkáit 2019. március 18. éjfélig várják.

Modern gyógyszeradagoló berendezéssel bővül a Szegedi Tudományegyetem infrastruktúrája
A biztonságosabb betegellátás érdekében modern, több modulból álló gyógyszeradagoló berendezéssel bővül az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ gépparkja. A több mint 199 millió forint uniós támogatottságú projekt eredményeként olyan rendszert építenek ki a Szikra utcai Központi Gyógyszertárban, amely 700 különféle szilárd készítmény automatizált kezelését és óránként minimum 1500 adag gyógyszer előállítását teszi lehetővé. A beruházással a gyógyszerelés folyamata során fellépő kockázatok csökkenek, és az intézmény gazdálkodási mutatói a felhasznált gyógyszermennyiség tekintetében is mérséklődhetnek.

SZTE Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság 2018