SZTE televízió

fulop_livia

Gyógyszerkutatás az Alzheimer-kórban – hol tartunk jelenleg?

Az elmúlt évtizedekben a gyógyszeripar a kutatói társadalommal karöltve jelentős erőfeszítéseket tett az egyik legnagyobb előfordulású neurodegeneratív betegség, az Alzheimer-kór (AK) ellen alkalmazható oki terápia megtalálására.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés



Sajnos ezeket az erőfeszítéseket legtöbbször sikertelenség koronázta, mely mindenképpen az eddigi ismereteink újra értelmezését, a betegséggel kapcsolatos szemléletmódunk gyökeres megváltoztatását teszi szükségessé. Az elmúlt évtizedben a szakterülettel foglalkozók komoly paradigmaváltásnak lehettek szemtanúi. A betegség pathomechanizmusának és a potenciálisan terápiás hatású molekulák hatásmechanizmusának tanulmányozása révén olyan új információkhoz jutottunk, mely a kórral kapcsolatos gyógyszerkutatásnak teljesen új irányt adott. Kutatócsoportunk két évtizede vesz részt ezekben a kutatásokban, ezért a jelen előadásban egyrészt bemutatásra kerülnek azok az új molekuláris biológiai eredmények, melyek az AK kialakulásának és progressziójának pontosabb megértéséhez járultak hozzá, másrészt azok az új gyógyszerfejlesztési stratégiák, melyek reményeink szerint tényleges áttöréshez vezetnek a betegség gyógyítása terén.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

SZTEmagazin

2020. szeptember 28.

IMG_8435-001

Rövid videóban mutatják be a Szegedi Tudományegyetem tanévnyitó ünnepségét. Az esemény rektori és kancellári köszöntővel kezdődött, gólyaesküvel folytatódott és a hallgatóknak szóló pozitív üzenetes konfettiesővel zárult.

SZTEmagazin

2024. február 09.

A TeWaTi lézeres kutatócsoport laborja az SZTE Fizikai Intézet Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Idén már jelentkezni lehet a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézetének újonnan induló fizikus-mérnöki alapszakjára. Az új alapszak a magyar felsőoktatási palettán úttörő módon mérnöki szemléletű fizikusokat képez majd, folytatásaként pedig már engedélyezés előtt áll a fotonikai mérnöki mesterszak terve is. A fizikus-mérnöki alapszak céljairól, felépítéséről az SZTE Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén beszélgettünk Dr. Bozóki Zoltán tanszékvezető egyetemi tanárral, Dr. Kovács Attila adjunktussal, a Fizikai Intézet oktatásért felelős intézetvezető-helyettesével és a képzés mérnöki tartalmának tervezésében részt vevő Podolcsákné Dr. Ailer Piroska tudományos főmunkatárssal, gépészmérnökkel, repülőmérnökkel, az SZTE IKIKK Fotonika, Lézerfizika és Feltörekvő Technológiák Kompetenciaközpont szakmai vezetőjével.