Barbár fogság elbeszélések a korai amerikai irodalomban


palotas-zsolt

Palotás Zsolt


Az indián fogság elbeszélés népszerű irodalmi műfaj a korai amerikai irodalomban. A munkák, melyek bemutatják az amerikai őslakosok életét és az európai telepesek velük való kapcsolatait az úgynevezett észak-amerikai nyugati határterületen (Western Frontier) több szempontból is háttérbe szorították „az Egyesült Államok észak-afrikai határterületének” fogság történeteit.

Az amerikai hajósok, kereskedők és katonák rabsága Barbáriában központi témáját jelentette számos irodalmi műfajnak nemcsak Európában, hanem Észak-Amerikában. A barbár fogság- és tengeri elbeszélések (Barbary Captivity and Sea Narrative) virágkorukat élték az Egyesült Államokban a 18–19. században. Az elbeszélések egyrészt rávilágítanak az amerikaiak legkorábbi benyomásaira Afrikáról és azok lakosairól. Emellett a műfaj nem csak az amerikaiak életét mutatja be fogságban, hanem rávilágít az Észak-Amerikában működődött rabszolgaság intézményének kritikájára is.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_41

Kiss Attila az SZTE BTK Angol Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára, több szervezet, köztük a Magyar Shakespeare Bizottság és a Magyar Anglisztikai Társaság (HUSSE) elnökségi tagja, utóbbinak egykori megválasztott elnöke, a hazai anglisztika megkerülhetetlen alakja. A grandiózus vállalkozás, a hétkötetes Az angol irodalom története sorozat második kötetének egyik szerkesztője tavaly, kiemelkedő életművének és szakmai sikereinek elismeréseként, Országh László-díjban részesült. Kiss Attila 2023 szeptemberében megvédte Kettős anatómia. Angol reneszánsz tragédiák a kora újkorban és ma című akadémiai doktori értekezését, 2024 áprilisában pedig hivatalosan is az MTA doktora lett.