Előadónkról

nikodem_gabriellaNikodém Gabriella
múzeumigazgató
Bélyegmúzeum

Nikodém Gabriella huszonkét évvel ezelőtt került a Bélyegmúzeumba. Muzeológusként előbb az európai országok bélyegeit, majd a magyar bélyegek nyomóeszközeit tartalmazó gyűjtemények gondozója, mintegy 20 nagy időszakos kiállítás kurátora volt, végül 2006-ban, mintegy jutalomként, megkapta a múzeum legjelentősebb anyagát, a klasszikus magyar bélyegek gyűjteményét. 2008 óta igazgatóként irányítja az intézményt. A Magyar Filatéliai Tudományos Társaság elnökségének tagja. A régi magyar bélyegek mellett kutatási területe a bélyeggyűjtő egyesületek története, e témákban több tanulmánya látott napvilágot a Hírközlési Múzeumi Alapítvány Évkönyveiben, a Múlt-kor című folyóiratban, valamint Szabó Jenővel társszerzőként jegyzi a Kossuth Kiadó gondozásában 2010-ben megjelent, A magyar bélyeg története címet viselő kötetet. Az eltelt idő alatt kezdeti értetlenségét szenvedélyes érdeklődés váltotta fel a téma iránt, hiszen meggyőződésévé vált, hogy a bélyegek világának tanulmányozása nemcsak néhány elborult gyűjtő, hanem bárki számára kínálhat izgalmas felfedezni valókat. Véleménye szerint a bélyeg része és hordozója a magyar és az egyetemes kultúrának, kiemelt figyelemre méltó információforrás, mi több, megközelítéstől függően akár a tudományos kutatás elsődleges forrása is lehet.

Férjével és két gyermekével él Budapesten. Szabadidejében túrázik, valamint operákat hallgat. Norvégia rajongó. Magánemberként nem gyűjt bélyeget, miért is tenné, hiszen a legnagyobb gyűjtemények egyike az övé.