Felületérzékeny vizsgálati módszerek: Ne nézzünk a felszín mögé!

A felszín, felület teljesen hétköznapi fogalmak. Gondolkodásunk ezért sokszor maga is felszínes, és nem ereszkedünk a dolgok, történések, folyamatok mélyére. A felületnek pedig nagyon sok természeti folyamatban kitüntetett szerepe van, és az anyag felülete nem feltétlenül egyezik meg sem összetételében, sem fizikai-kémiai tulajdonságaiban a tömbi fázissal. A felületek fontosságát érzékelteti, hogy a velük foglalkozó tudományok, módszerek külön nevet kaptak, ilyen pl. a felületfizika vagy a felületkémia.

Szükséges tehát a felület mibenlétének meghatározása különböző fogalmi szinteken, majd ezt követően annak rövid elméleti áttekintése, hogyan lehetséges a felület összetételét, tulajdonságait, ezeknek változásait jellemezni, és milyen tudományos-technikai berendezések vannak ebben segítségünkre.

Megismerkedünk a legnagyobb teljesítőképességű felületvizsgálati módszerek egyikével, a röntgen fotoelektron-spektroszkópiával (XPS), a kis energiájú ionszórás spektroszkópiával (LEIS), valamint a nagyfelbontású elektron-energiaveszteségi spektroszkópiával (HREELS). Megvizsgáljuk ezek működési elvét, és bemutatjuk, hogy a mérések eredményeiből milyen következtetéseket vonhatunk le a felületek jellemző tulajdonságairól és ezek változásai milyen mértékben befolyásolják a felületeken végbemenő folyamatokat A Szegedi Tudományegyetem Kémiai Tanszékcsoportjában elért eredményekkel illusztráljuk a módszerek teljesítőképességét és a felület megváltozásának hatását egyes folyamatokra.

 

Szélessávú I. változat (méret: 256x144 sávszélesség: 89 kb/s)

Szélessávú II. változat (méret: 424x240 sávszélesség: 329 kb/s)

Szélessávú III. változat (méret: 640x360 sávszélesség: 757 kb/s)

LAN változat (méret: 852x480 sávszélesség: 1385 kb/s)

Megjegyzések:

Az Internet elérés sávszélessége, és számítógépe teljesítménye szerint válasszon a fenti lehetőségek közül!

Az előadás megtekintéséhez Microsoft Windows operációs rendszer alatt a Windows Media Player 9-es vagy 10-es változatát ajánljuk. A korábbi Windows Media Player elvileg automatikusan telepíti a szükséges Windows Media 9-es kodeket, ha mégsem történne meg, abban az esetben a Windows Media 9-es kodekcsomag külön telepítése szükséges.

Linux alatt az Mplayer program használatát javasoljuk.

Természetesen más Windows Media 9-es formátummal kompatibilis lejátszóprogram is használható.

Kérjük, amennyiben technikai problémája van, írjon a help@cc.u-szeged.hu címre.