Az országgyűlés és az országgyűlési választások az élclapok hasábjain 1867–1872


tamas-agnesTamás Ágnes


Előadásomban a 19. században népszerű sajtótermékek, politikai élclapok eszköztárából mutatok be példákat két választási kampány időszakából (1869, 1872). Arra keresem a választ, hogy hogyan mozgósították szavazóikat, milyen módszerekkel járatták le politikai ellenfeleiket, hogyan mutatták be a saját párt jelöltjeit.

A választások megjelenítési módját és a választási kampányeszközöket a következő szempontok szerint vizsgálom: Konkrét személyek elleni támadások, az ellenfél elvei, politikai szimbólumai elleni fellépés, jól ismert, hétköznapi antitézisek felsorakoztatása, az ellenfél sajtója elleni fellépés, a zsidók szerepének megítélése mint kampányeszköz, háborús metaforák a kampányok szolgálatában, az ellenfél kortesmódszereinek elítélése.

A választási kampányok alatt alkalmazott eszközök árulkodnak a korszak politikai kultúrájáról, utalnak az országgyűlési munka kortárs megítélésére is.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_41

Kiss Attila az SZTE BTK Angol Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára, több szervezet, köztük a Magyar Shakespeare Bizottság és a Magyar Anglisztikai Társaság (HUSSE) elnökségi tagja, utóbbinak egykori megválasztott elnöke, a hazai anglisztika megkerülhetetlen alakja. A grandiózus vállalkozás, a hétkötetes Az angol irodalom története sorozat második kötetének egyik szerkesztője tavaly, kiemelkedő életművének és szakmai sikereinek elismeréseként, Országh László-díjban részesült. Kiss Attila 2023 szeptemberében megvédte Kettős anatómia. Angol reneszánsz tragédiák a kora újkorban és ma című akadémiai doktori értekezését, 2024 áprilisában pedig hivatalosan is az MTA doktora lett.