otdk_info_megnyito_kiemelt_nagy

Megnyílt a XXXII. OTDK Informatika Tudományi Szekciója

A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kara a Bolyai épületben rendezi meg a XXXII. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Informatika Tudományi Szekcióját. A 2015. április 16-i megnyitó ünnepségen köszöntötték a 131 előadót és a mentor tanárokat. Eredményt 2015. április 18-án hirdetnek.

„Infokommunikációs adatok és a társadalom feltérképezése”. E címmel tartott sokak érdeklődésétől kísérve plenáris előadást Kertész János a XXXII. OTDK Informatika Tudományi Szekció nyitányaként. A magyar informatikus hallgatók szakmai seregszemléjét 2015. április 16-18. között az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar (TTIK) rendezi.

Figyelem a krémnek

„Megkülönböztetett figyelem jár a tudományos diákkörösöknek. Miért? Mert a TDK-s hallgatók sok energiát fordítanak a tudományra a tanulmányaik mellett” – hangsúlyozta Martinek Tamás. Az SZTE közkapcsolati rektorhelyettese a rendező egyetem nevében köszöntötte az informatikát tudományos színvonalon művelő hallgatókat. „Szeretném, ha a szegedi egyetemre versenyezni érkező informatikusok éreznék a megkülönböztetett figyelmet” – fogalmazott Martinek Tamás, aki kifejezte meggyőződését: az OTDK résztvevői olyan élményeket gyűjtenek, amelyek meghatározzák jövőbeni döntéseiket. Az SZTE rektorhelyettese sikeres szereplést és sok hasznos beszélgetést kívánt a XXXII. OTDK Informatika Tudományi Szekció résztvevőinek.

A Kolozsvárról menekülni kényszerülő egyetemet 1921-ben befogadó város, Szeged nevében köszöntötte az ifjú tudósokat és tanáraikat Berkesi Ottó, a szegedi közgyűlés felsőoktatási tanácsnoka. Elmondta: a városnak és egyetemének a fejlődése összefügg, Szeged elkötelezett a tudásalapú társadalom iránt, örömmel fogadja az OTDK-hoz hasonló rendezvényeket. Kiemelt jelentőségűnek nevezte, hogy a számítástudományt művelők krémje tanácskozik a Tisza-parti városban. Az SZTE TTIK Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszék oktatójaként felidézte az informatikával kapcsolatos emlékeit, Asimovhoz kötődő olvasmányélményeit. Berkesi Ottó kifejtette: az informatika fejlődése egyaránt hat például a vegyész hallgatók gyakorlati munkájára, illetve a társadalom egészére.

OTDK_info_megnyito_2015._aprilis_16_HD
Megnyílt a XXXII. OTDK Informatika Tudományi Szekciója - GALÉRIA

Hasznos szakmai kapcsolatok

„TDK-s vagyok én is” – mutatott a Pro Scientia érmére emlékeztető kitűzőjére Mucsi László. Az SZTE TTIK dékánja szerint minden jelen lévő hallgató sikeres, hiszen az intézményi TDK-versenyek győztesei érkeztek Szegedre. Mint a tudományos diákköri mozgalom jó ismerője elmondta: ezeken a versenyeken objektív eredmények születnek, a bírálók komolyan veszik feladatukat. Az SZTE TTIK dékánja örül, hogy a felújított Bolyai épület nyújthat színvonalas hátteret az ifjú tudós informatikusok versenyének. Arra biztatta a hallgatókat, hogy a versenyre koncentrálás mellett hasznos szakmai kapcsolatokat is szövögessenek.

„50 oktató és 1700 hallgató” – érzékeltette az SZTE TTIK Informatikai Intézete súlyát a vezető, Csendes Tibor. A szegedi informatikusok doktori képzésének, az itt végzett hallgatók eredményességének a jelezésére példaként említett néhány olyan nemzetközi céget, amely az SZTE.ről toborozza legjobb munkatársait. „Diplomásaink álláskereséssel töltött ideje várhatóan negatív” – mondta, majd a verseny mellett élményeket kívánt az Európa 8. legjobb egyetemi városának számító Szegeden.

Szegeden ered az informatikai képzés gyökere

Az OTDT elnökségének és az informatikai szakmai bizottságnak a köszöntőjét tolmácsolta Pataricza András. A magyar tudományos élet egyik meghatározó mozgalmának nevezte az 1951-ben született OTDK-t. Kiemelte, hogy az országhatárokon túlra is kiterjedt e mozgalom, mert „a tudomány határtalan”. Kifejtette: az informatika visszatért gyökereihez, hiszen Szegeden Kalmár László nevéhez és 1957-hez köthető a képzés kezdete.

„Az igazi díjat az a több mint 500 oklevél jelenti, amelyet a résztvevők számára írtam alá” – mondta Pataricza András. – „Ez az igazi haszon, mert okos emberekre van szükség az innováció terjedéséhez”.

„Elérkezett a XXXII. Informatika Tudományi OTDK megrendezésének az ideje. Az informatikusoknak ez különösen érdekes, mert a 32 a 2 ötödik hatványa, és a kettes számrendszer számára ez egy szép szám. Ebben a világban kerek évfordulónak nevezhetjük, mint ahogyan világunkban a 10. vagy a 100. évforduló különös jelentőséggel bír” – érvelt Dombi József. Az idei OTDK Informatika Tudományi Szekció ügyvezető elnöke szerint a 131 résztvevő nem túl nagy szám, „ám ha azt is figyelembe vesszük, hogy a tudományos kutatásokban hol alkalmazzák az informatikát, akkor talán az összes szekciót informatikai szekciónak kellene nevezni” – vélekedett.

„A tudományterület legjelentősebb képviselői találkoznak Szegeden. Mivel csak 14 résztvevő kaphat 1. díjat, annak elnyerése különös elismerés” – hangsúlyozta Dombi József. A konferencia ügyvezető elnöke megköszönte a dolgozatok 268 bírálójának, illetve szervező társainak a munkáját. A szponzorok iránti háláját azzal is kimutatta a tanácskozás, hogy az arany és ezüst fokozatú támogató cégek – az Ericsson, az IT Services Hungary, a Morgan Stanley, illetve az EPAM Systems Kft., az NNG Kft, az Océ Software Research Hungary – bemutatkozhattak az ifjú informatikusoknak.

Véletlenített algoritmusok címmel Rónyai Lajos tartott plenáris előadást, majd 2015. április 16-án délután megkezdődtek a tagozati előadások a XXXII. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Infomatika Tudományi Szekciójában, az SZTE Bolyai épületében.

SZTEinfo – Ú. I.

Fotók: Herner Donát