Az SZTE részvételével alakítanak ki biomasszát és szennyvíziszapot is feldolgozó reaktorüzem-prototípust

2018. március 27.

A Szegedi Tudományegyetem is tagja annak a konzorciumnak amely egy biomasszát, szennyvíziszapot és egyéb alapanyagot feldolgozó reaktorüzem prototípusának kialakításába kezdett.

A Szegedi Tudományegyetem, a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpont, a Miskolci Egyetem, és a "TÁRS-95" Acélszerkezet és Gépgyártó Építőipari Kereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaság által alkotott konzorcium egy olyan folyamatos üzemben működő berendezést kíván létrehozni, amely biomassza, szennyvíziszap és egyéb alapanyagok konverziója mellett finomkémiai termékek előállítására is alkalmas. Ennek érdekében előbb egy laboratóriumi modell reaktort, majd egy üzemi méretű pilot reaktort építenek. A projekt keretében a konzorcium tagjai – munkatársaik révén – alap- és ipari kutatási, valamint kísérleti fejlesztési tevékenységeket végeznek, továbbá beszerzésre kerülnek a kutatás-fejlesztési tevékenységhez szükséges eszközök, berendezések, valamint a prototípus megalkotásához szükséges alapanyagok, amelyhez a konzorcium a „K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések [GINOP- 2.2.1-15]” konstrukció támogatását igényelte.arculati_elem_regionalis_fejlesztesi_alap A tervezett projekt megvalósítására a kérelem alapján megítélt 1,213 milliárd forint európai uniós támogatás segítségével kerül sor. A tervezett fejlesztés hatására várhatóan az éves árbevétel 10%-ával bővül a „TÁRS-95” Kft. K+F+I tevékenység eredményéből származó árbevétele, valamint 8 fővel bővül a kutatóhelyek száma.