Bezár

Hírarchívum

kiemelt_Berenyi_Antal

Az emlékezés titkát kutatják az SZTE szakemberei

Az emlékezés titkát kutatják az SZTE szakemberei

2019. augusztus 07.
1 perc

Berényi Antal, az SZTE Általános Orvostudományi Kar Élettani Intézet adjunktusa és kutatócsoportja azonosította azt az agyterületet, amely azoknak a ritmusoknak a keletkezéséért felelős, amelyek alvás közben a rövidtávú memóriából áttöltik az emléknyomokat a hosszú távú memóriába. A felfedezés segít annak a megértésében, miként tudunk emlékezni. Azt is felderítették, hogy a különböző epilepszia-típusok hogyan alakulnak ki az agyban. A kutatócsoport munkájáról dokumentumfilmben mesél az SZTE agykutatója.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A körülöttünk lévő világ titkait, mind mind az elménkkel fejtettük meg. Az agyunknak köszönhetjük az innovációkat, amik kiemeltek minket az állatvilágból, és aminek köszönhető, hogy a Föld urai lettünk. Már csak egy kérdés maradt: van-e annyira komplex az agyunk, hogy megértsük annak működését, s ha megértettük, mire lehetünk még képesek. Ezekre a kérdésekre keresi a választ a SIRIAT dokumentumfilmje, melyben a princetoni és a kaliforniai egyetem szakemberei mellett Buzsáki György agykutató és Berényi Antal, az SZTE Általános Orvostudományi Kar Élettani Intézet adjunktusa beszél tudományos munkájáról.


Buzsáki Györggyel több közös projektje van Berényi Antalnak, aki Szegeden kutat csapatával, és próbálják megfejteni az emlékezés titkait. Az egyik legjelentősebb közös felfedezésük az volt, amikor sikerült megállapítaniuk, hogy a nappal megszerzett emléknyomok, éjszaka az agy melyik területén töltődnek át, hogy abból mélyebb és tartósabb emlékeink legyenek.


Az Emlékezet című dokumentumfilm itt megtekinthető:


Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek