Rektori közlemény

2019. július 16.

A Szegedi Tudományegyetem rektora, Prof. Dr. Rovó László Rektori közleményben reagált az atlatszo.hu és a szeged.hu 2019. július 10-i cikkeire.

Mind szegedi polgárként, mind a Szegedi Tudományegyetem rektoraként ragaszkodom a szabad véleménynyilvánítási jogomhoz, mely a helyi közéleti kérdésekre is kiterjed.

Szeged legnagyobb munkáltatója a Szegedi Tudományegyetem, melynek vezetésére annak szenátusa titkos szavazással, közel 80%-os többségen nyugvó legitimációt biztosítva választott meg. Az egyetem alapdokumentumai az általam vezetett intézménnyel szemben „kiemelt felelősséget” várnak el az iránt, hogy „aktív szerepet vállaljon a régió társadalmi, gazdasági, kulturális fejlődésének, életének formálásában”. Az ennek teljesítése során meghozott döntéseim és kialakított meggyőződésem, valamint azok közlésének autonómiájához a jövőben is ragaszkodni fogok, és – tiszteletben tartva mások eltérő véleményét – azokat semmilyen agresszív nyomásra sem fogom alárendelni a sajtó politikai elvárásainak, vagy bármilyen pártérdeknek.

Az SZTE Szenátus működésével kapcsolatban felhívom mind a szerzők, mind az általuk forrásként megjelölt „nem éppen baloldaliságáról híres szenátor” figyelmét, hogy a testület ügyrendje szerint az ülés napirendjére fel kell venni azokat a kérdéseket is, amelyeket a szenátus bármely tagja javasol és azt a szenátus megszavazza. Ezen túlmenően a szenátus féléves munkatervét is maga a testület hagyja jóvá. Sajnálatos és egy szenátusi taghoz méltatlan színvonalú, valamint a szenátus többi tagjaira sértő dolog az, hogy ha a „nem éppen baloldaliságáról híres szenátor” a szenátus tevékenységével elégedetlen, akkor ahelyett, hogy a számára biztosított szenátusi jogokkal élve a testületi ülés napirendjére, illetve a testület munkatervére javaslatokat tett volna, a sajtó politikai céljaira felhasználható hamis érveket gyárt.

Ami pedig a tudományos tevékenységem értékelésére vonatkozóan nyilvánvalóan a megtorló sértés szándékával – egy „neve elhallgatását kérő forrásra” hivatkozással – tett kijelentéseket illeti, aránytalan és inkorrekt dolog lenne a cikkek szerzőivel erről a kérdésről vitába bocsátkoznom úgy, hogy az ahhoz szükséges minimális alapismeretekkel sem rendelkeznek. Ugyanakkor meg kívánom jegyezni, hogy jelenleg is rendszeresen publikálok rangos szakmai lapokban, valamint több élvonalbeli tudományos projektben is részt veszek, ilyen projektet vezetek.

Mindezek alapján nyomatékosan kérem a sajtó munkatársait, hogy kellő önmérsékletet tanúsítva tartsák tiszteletben a magánemberként és intézményvezetőként is megillető véleménynyilvánítási szabadságomat, valamint a Szegedi Tudományegyetem és szenátusának méltóságát, valamint tartsák be az újságírás azon alapvető szabályát, hogy, nem csak megkérdezik, hanem meg is hallgatják mindkét oldalt és az így rendelkezésre bocsátott információk felhasználásával végzik munkájukat.

Prof. Dr. Rovó László

rektor