FIEALC_SZTE

A világ latinamerikanistái érkeznek a Szegedi Tudományegyetemre

2019. június 12.

A Latin-Amerika és Karibi Tanulmányok Nemzetközi Szervezete (FIEALC) 2019. június 24. és 28. között tartja nemzetközi konferenciáját Szegeden. Az SZTE BTK Hispanisztika Tanszéke által szervezett kongresszusra több mint 40 országból közel 500 résztvevő érkezik, a kutatók és oktatók mellett latin-amerikai politikusok és egyetemi vezetők is.

A Latin-Amerika és Karibi Tanulmányok Nemzetközi Szervezete (FIEALC), amelyet a világhírű mexikói filozófus és író, Leopoldo Zea alapított 1982-ben, a világ egyetemeinek e régióval foglalkozó tanszékeit és egyéb releváns kutatóintézeteket fogja össze. A szervezet, amelynek fő célkitűzése, hogy elősegítse a világ latinamerikanistái közötti tudományos és interdiszciplináris párbeszédet, 1983 óta kétévente szervez konferenciát. Eddig, többek között, Venezuelában, Kínában, Spanyolországban, Görögországban, Izraelben, Olaszországban, az Egyesült Államokban, Lengyelországban, Franciaországban, Dél-Koreában voltak a helyszínek, a legutóbbi konferenciát 2017 júliusában Szerbiában, a belgrádi John Naisbitt Egyetemen tartották.

A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Hispanisztika Tanszéke (akkor még Latin-Amerika Története Kutatócsoport néven) az elsők között csatlakozott a szervezethez Anderle Ádám professzor révén, amely ma már mintegy 130 kutatóközpontot foglal magába. A szervezet szabályzata szerint a kongresszust megrendező intézet egyik tagja tölti be a FIEALC elnöki tisztségét a megrendezést követő két évben (2019-2021).

A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Hispanisztika Tanszéke a FIEALC Belgrádban tartott XVIII. kongresszusán nyerte el a következő kongresszus megrendezésének jogát Indiával szemben. A Latin-Amerika és a Karibi térség történetére vonatkozó tudományos kutatásoknak közel fél évszázados, páratlanul élő hagyománya van a Szegedi Tudományegyetemen, továbbá a Hispanisztika Tanszék több évtizedes tapasztalattal rendelkezik magas szakmai színvonalú hazai és nemzetközi konferenciák szervezése terén.

plakat-fiealc

A XIX. kongresszust Latin-Amerika és a Világ: együttműködési és találkozási terek címmel hirdette meg a Hispanisztika Tanszék, a főbb témakörei pedig, többek között, Latin-Amerika politikai, történelmi, gazdasági és külkapcsolatai Európával, Ázsiával és Afrikával; Latin-Amerika szerepe a világgazdaságban; migrációs, globális társadalmi és környezeti kihívások Latin-Amerikában; a latin-amerikai gondolkodás, identitás és másság problémái; irodalmi, nyelvi és kulturális kapcsolatok Latin-Amerika és más kontinensek között; az emberi jogok helyzete Latin-Amerikában; a latin-amerikai felsőoktatás helyzete és külföldi kapcsolatrendszere.

A konferencia hivatalos nyelvei a spanyol, a portugál és az angol. A kongresszusra 450 fő regisztrált 41 országból. Szintén hagyomány, hogy a kutatók és oktatók mellett latin-amerikai politikusok és egyetemi vezetők is érkeznek, mivel ez egy kiváló alkalom arra, hogy új kapcsolatok létesüljenek az országok, az egyetemek és a különböző kutatóintézetek között. A kongresszuson adják át a Leopoldo Zea nevét viselő díjat, amellyel a szakmai zsűri a legjobb fiatal kutatók és doktoranduszok munkáját jutalmazza filológiai tanulmányok és társadalomtudományi tanulmányok kategóriájában.

Az ötnapos rendezvényen Szeged város és a Szegedi Tudományegyetem vezetése mellett képviseltetik magukat a Magyarországon működő spanyol, portugál, brazil, ecuadori, mexikói, kolumbiai, perui, chilei, argentín, kubai nagykövetségek, a Magyar Rektori Konferencia, a Tempus Közalapítvány, a Külügyi- és Külgazdasági Minisztérium Latin-Amerika Főosztálya és az Európa és Latin-Amerika együttműködését elősegítő EU-LAC Alapítvány.

A tervezett program itt elérhető.