A filozófia hosszú éjszakája a Grandban

2012. május 15.

Május 16-án 20 órától Filozófia és/vagy történelem címmel a Szegedi Filozófiai Doktori Iskola mutatkozik be a Grand Caféban. A filozófia hosszú éjszakáját immár negyedik alkalommal rendezi meg az SZTE Filozófia Tanszéke.

Az idei éjszaka témája a filozófia és a történelem viszonya lesz. Azt a problémát járják körül, hogy vajon mennyiben tekinthető aktív filozófiának a filozófiatörténet művelése.

Vajon filozofálunk-e, amikor elmúlt korok filozófusait olvassuk és értelmezzük? Vagy csupán filozófiatörténetet művelünk, minden filozófiai relevancia nélkül? Milyen filozófiai értéke van tehát a filozófia történetének, valamint a filozófiatörténeti szövegek értelmezésének. Jelen kérdéseket a Szegedi Filozófiai Doktori Iskolában megírás alatt álló doktori disszertációk kapcsán vetik fel doktoranduszok közreműködésével. Az est házigazdája: Pavlovits Tamás egyetemi docens.

Program:

20.00-20.50 óra: Folyóirat-bemutatók.

A Különbség (a FDI folyóiratának) bemutatója.

A Többlet (Az Erdélyi Magyar Filozófiai Társaság folyóiratának) bemutatója.

A Szegedi Filozófiai Doktori Iskolának szentelt számot bemutatja: Egyed Péter főszerkesztő.

21.00-23.00 óra: Filozófia és/vagy történelem?

Előadók: Faragó Emese, Lamár Erzsébet, Szirbek Anita, Tóth Gábor, Tóth Marianna.

Az előadásokat követő beszélgetést moderálja: Czeglédi András.