Színes gálaműsor üdvözölte a szegedi OTDK-t

2013. április 03.

A Szegedi Nemzeti Színházban rendezett gálaműsorral köszöntötték április 2-án este a szervezők, valamint a Szegedi Orvosbiológiai Kutatások Jövőjéért Alapítvány kuratóriumi tagjai a XXXI. OTDK Orvos- és Egészségtudományi Szekció résztvevőit.

Ha ugyanazt akarod érezni, mint amit egy Nobel-díjas kutató, akkor TDK-zz! – hallottuk Boros Mihálytól. A XXXI. Országos Tudományos Diákkori Konferencia Orvos- és Egészségtudományi szekciójának elnöke köszöntő beszédében Csíkszentmihályi Mihály munkásságára hivatkozott.

Keményen dolgozni a kijelölt célért

– Az Egyesült Államokban élő magyar származású pszichológusprofesszor szakterülete a kreativitás- és tehetségkutatás. Vizsgálatai során arra a kérdésre keresi a választ, hogy mi a boldogság, azaz miért érdemes élni. Kutatási eredményei szerint életünk legszebb élményei akkor érnek bennünket, ha van előttünk egy konkrét cél, valamilyen nehéz, fontos feladat, és ezért keményen megdolgozunk. Tőle származik a „flow” vagyis az „áramlat” gondolata. Véleménye szerint ezt az érzést bármilyen tevékenység kiválthatja: sportolás, művészet vagy akár a betegágy mellett végzett munka, azaz a boldogság nem a tartalomtól függ, hanem a tevékenység minőségétől. Ezt érzi a tudós, ha helyére kerül egy kirakós játék utolsó darabja, és biztos vagyok benne, hogy ezt érezte Bert Sakmann is a patch clamp technika felfedezésekor – fogalmazott. Véleménye szerint a diákkörös munka is ezt kínálja. A rengeteg fáradozás, lemondás után a jól végzett munka örömét. Ezt érzi a diák, ha munkáját sikerrel bemutatta, és ezt érzi a tanár, a mester is, ha a sok izgalom és feszült koncentráció után látja a munka eredményét.

Táncra perdült az egyik főszervező

Neptancgala04Boros Mihály szavai után a Szeged Táncegyüttes és a Magyar Állami Népi Együttes egyedülálló közös produkciója következett: több mint száz táncos és tizennégy zenész közreműködésével elevenedtek meg Magyarország különböző tájegységeinek népi táncai. Láthattunk kalotaszegi magyar, román, cigány táncokat és moldvai lánytáncot is. A színpadkép lüktetett, a néző legszívesebben a táncosokkal mulatott volna. A „Zenélő óránk” című műsorban a Szegedi Tudományegyetem jelképeként folyamatosan vissza-visszatért a Dóm téri zenélő óra motívuma. Figuráit valós személyekről, akkori diákokról és többek között gróf Klebelsberg Kuno egykori legendás kultuszminiszterről mintázták. A műsor további érdekessége, hogy egyik koreográfusa Paragi Zoltán, a Magyar Állami Népi Együttes tánckarának tagja, a másik pedig Hegyi Péter, a Szegedi Tudományegyetem egyetemi tanára, az Európai Hasnyálmirigy Társaság főtitkára, aki egyben a 2013-as OTDK Orvos- és Egészségtudományi Szekciójának egyik főszervezője, s a Szegedi Orvosbiológiai Kutatások Jövőjéért Alapítvány titkára. A gálaműsort hosszú vastapssal ünnepelte a közönség.

Átadták a „Szent-Györgyi Talentum” díjat

Neptancgala12Varró András, a Szegedi Orvosbiológiai Kutatások Jövőjéért Alapítvány kuratóriumi elnöke emléklap átadásával köszönte meg a művészeknek a fellépést. Az alapítvány szponzorainak pedig emlékérmet adományozott. Szeged város részéről Kozma József, az közgyűlés eészségügyi és szociális bizottságának elnöke, a Richter Gedeon NyRt. képviseletében Szombathelyi Zsolt kutatási igazgató, a Sanofi Aventis Zrt. képviseletében pedig Erős László, az orvosigazgatóságért és egészséggazdaságért felelős vezető vette át az érmet.

Az újonnan létrejött alapítvány kitüntetést is alapított: a „Szent-Györgyi Talentum” díjat. Az erre érdemes kutatót az alapítvány kuratóriuma az adott évben Szegedre látogató Nobel-díjas kutatókkal közösen választja ki. A díj kritériuma, hogy szegedi kutató kapja a közelmúlt legjelentősebb, publikált originális felfedezésért, mely kutatás meghatározó részét Szegeden végezték. A díj szobra Szabó Géza és Szabó Tamás ötvösmesterek felajánlása – tudtuk meg az est háziasszonyától, Krizsó Szilviától. A „Szent-Györgyi Talentum” díjat Bert Sakmann Nobel-díjas kutató és Varró András, az alapítvány elnöke nyújtotta át Papp Balázsnak, a génkölcsönhatási hálózatok általános tulajdonságainak felderítéséért.

Az estet gálavacsora zárta.

szöveg: Bobkó Anna

képek: Illés Réka

OTDK_gala_galeria
A gálán készült képek itt megtekinthetők